Рак нирки: діагностика та лікування в Україні

Найбільші досягнення в діагностиці та лікуванні новоутворень нирки сьогодні доступні в Києві.
Консультації, діагностику та лікування карциноми нирки проводять провідні онкоурологи-онкохірурги України.
Чи знаєте Ви, що чоловіки хворіють на рак нирки частіше, ніж жінки?

Далі ми розкажемо Вам про основні моменти, які важливо знати про це захворювання:

 • які причини та симптоми

 • класифікація пухлин

 • як правильно діагностувати захворювання

 • УЗД, КТ, МРТ

 • лікування раку нирки в Україні

 • показання до резекції нирки

 • резекція чи нефректомія

 • органозберігаючі операції

 • лапароскопія

 • неопераційні методи лікування

 • Хірургія при пухлинах нирки →

Рак нирки: статистика

Щороку в світі зростає рівень захворюваності на рак нирки, що, однак, є не досить поширеним онкозахворюванням і в Україні становить лише 4% всіх злоякісних новоутворень.

За даними Національного Канцер реєстра в 2016 році дана онкопатологія була діагностована у 4659 українця, найчастіше віком 60-70 років. В тому ж році від раку нирки померло 2059 українця, з яких чоловіків було вдвічі більше, ніж жінок.

⟶ Рак нирки становить 5-6% урологічних захворювань і 4% всіх новоутворень

Чоловіки хворіють на рак нирки частіше, ніж жінки, можливо, через більшу схильність до факторів ризику захворювання:
 • Куріння – ризик виникнення пухлини у курців збільшується з 30 до 60% у порівнянні з тими, хто не палить. Якщо відмовитись від куріння, можна зменшити ймовірність виникнення раку нирки на 15%.

 • Ожиріння. Більшість досліджень довела, що надмірна вага тіла збільшує ризик виникнення раку нирки на 20%.

 • Артеріальна гіпертензія. В декількох дослідженнях було відмічено підвищення ризику виникнення раку нирки у хворих з артеріальною гіпертензією, що триває більше 5 років, на 20%. Залишається відкритим питання, що є причиною розвитку нирково-клітинного раку – власне гіпертензія чи прийом різних гіпотензивних препаратів.

 • Лікарські препарати – багато авторів вважає, що ризик нирково-клітинного раку більший у людей, що приймають діуретичні (сечогінні) препарати на 30%. Також встановлено, що препарати до складу яких входить амфетамін та анальгетики з фенацетином значною мірою підвищують ризик розвитку раку нирки.

 • Професія. Нирково-клітинний раку не є професійним захворюванням. Однак опубліковані дані про підвищений ризик виникнення даної патології у осіб, що працюють на підприємствах, що виробляють тканини, гуму, папір, і мають контакт із промисловими барвниками, отрутохімікатами та солями важких металів.

Кожний четвертий хворий, в якого виявляють рак нирки, проживає менше 1 року.

Основна причина - на ранніх стадіях рак нирки може не мати явних симптомів

СТАХОВСЬКИЙ
Едуард Олександрович

доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, лікар-уролог вищої категорії, онколог, дитячий уролог

ВОЙЛЕНКО
Олег Анатолійович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, лікар-ендоскопіст, дитячий уролог

СТАХОВСЬКИЙ
Олександр Едуардович

доктор медичних наук,
лікар-уролог вищої категорії, онкохірург

ВІТРУК
Юрій Васильович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, дитячий уролог

Спеціалісти з діагностики та лікування новоутворень нирки в Києві

Симптоми раку нирки

Більшість новоутворень нирки довгий час нічим себе не проявляють і не пальпуються до переходу захворювання в більш пізні стадії. На сьогоднішній день біля 50% всіх випадків НКР виявляються випадково за допомогою неінвазивних методів візуалізації, при діагностичному пошуку з приводу неспецифічних для НКР симптомів.

Класична тріада клінічних симптомів наразі зустрічається дуже рідко - лише у 6-12% хворих:

 • Біль;

 • Макрогематурія (кров у сечі);

 • Ноутворення, що пульпується.

В 30% випадків серед пацієнтів з НКР має місце паранеопластичний синдром. Найчастіші прояви цього синдрому – гіпертонія, кахексія, втрата ваги, гіпертермія, нейроміопатія, амілоїдоз, підвищене ШОЕ, анемія, порушення функції печінки, гіперкальціємія, поліцитемія.

У 25-30% пацієнтів захворювання діагностується на основі вторинних симптомів метастатичної хвороби (ураження легень, кашель та кровохаркання, кісткові метастази тощо).

При пізніх стадіях пухлинного процесу проявляться такі місцеві симптоми як виділення крові із сечею та біль у попереку та животі.

До важливих симптомів належить варикоцеле, яке визначається в задавнених стадіях захворювання. Причини його появи: а) стискання чи проростання пухлиною лівої ниркової вени; б) стискання пухлиною чи метастазами в лімфатичних судинах нижньої порожнистої вени; в) пухлинний тромбоз нижньої порожнистої вени чи ниркової вени.

Класифікація пухлин нирки

Виділяють 4 стадії раку нирки:

 1. Пухлина обмежена ниркою, через капсулу не проникає.

 2. Освіта проникає через капсулу органу.

 3. Рак нирки поширюється на найближчі лімфовузли, ниркову і нижню порожнисту вени.

 4. Пухлина розростається на сусідні органи (кишечник, підшлункову залозу), з'являються метастази (наприклад, в легенях).

Розрізняють доброякісні та злоякісні пухлини нирки. Доброякісні пухлини нирки спостерігаються в 2,8-6% випадків.

До доброякісних належать аденома, ліпома, фіброма, лейоміома, гемангіома, лімфангіома, хондрома, остеома, гамартрома, дермоїдна кіста; до злоякісних-рак (аденокарцинома) та різновиди саркоми (фібро-, міо-, ліпо-, ангіосаркома). Найбільш поширена серед них аденома. Це невелика пухлина, яка локалізується в кірковому шарі нирки. Має безсимптомний клінічний перебіг. Нерідко її виявляють випадково під час аутопсії. Якщо аденома досягає більших розмірів, вона має такі ж прояви, як і злоякісні пухлини. Можливий і атиповий ріст аденоми нирки.

Рак нирки становить 5-6% урологічних захворювань і 4% всіх новоутворень.

Розвивається з епітелію різних відділів нефрона і збиральних трубочок: епітелію капсули клубочка, ниркових канальців . Частота ураження правої і лівої нирок однакова; двостороння патологія спостерігається в 0,5-1,5% випадків. Пухлина локалізується у різних відділах нирки. Розміри її бувають від кількох міліметрів до 20-30 см і більше в діаметрі.

⟶ Нирково-клітинний рак (НКР) є найпоширенішим типом раку нирки, що становить близько 90% всіх випадків

Метастази раку нирки

Головні шляхи метастазування - гематогенний, лімфогенний, лімфогематогенний. У міру росту метастатична пухлина поширюється на прилеглі органи та тканини. Нерідко симптоми метастазу проявляються раніше від основного новоутворення. У хворих на метастатичний НКР хіміотерапія, як монотерапія, не є ефективним методом лікування.

Основними симптомами метастазу в кістки є біль і припухлість над місцем ураження. Метастази в печінку можуть бути одиничними і множинними. При цьому функція органа може не порушуватися. Відзначаються підвищення температури тіла, слабість, пітливість, похудання. Метастази раку нирки в легені супроводжуються підвищенням температури тіла, кашлем із мокротою, іноді з домішками крові, болем у боці або за грудиною.

⟶ Після того як метастази розповсюджуються в інші частини тіла, 9 з 10 пацієнтів помирають протягом 5 років.

Тому вчасна діагностика та лікування вкрай важливі.

Записатися на прийом до лікаря-уролога, онкоуролога в Києві (вул. Васильківська 45) можна за телефонами:

Запис на прийом до уролога

Діагностика новоутворень нирки

Основними методами променевої діагностики раку нирки є:

 • УЗД (ультразвукова діагностика);

 • КТ (комп’ютерна томографія);

 • МРТ (магнітно-резонансна томографія).

⟶ Найчастіше пухлина нирки виявляється при УЗД, яке завжди повино бути доповнено КТ

За допомогою комп’ютерної томографії можна визначити форму, розміри, локалізацію, ступінь поширення процесу, а також стан навколишніх органів і тканин. Інформативність цього методу становить 98-99%.

МРТ виконують як резерв у хворих із місцево-росповсюдженими пухлинами, можливою венозною інвазією, нирковою недостатністю та алергією на йодовмісні контрасні речовини, а також використовують при пухлинному тромбозі нижньої порожнистої вени та некласифікованих пухлинах нирки.

Інші методи. Радіоізотопне сканування кісток скелета та МРТ головного мозку не рекомендовані для рутинного використання, однак при відповідних показаннях їх необхідно проводити (біль в кістках, підвищенні лужні фосфатази, неврологічні симптоматика).

Радіонуклідна ренографія використовується для оцінки функціональної здатності ураженої раком та здорової нирки, що може мати велике значення для вирішення питання про тактику лікування, наприклад необхідність збереження ниркової функції.

Лабораторна діагностика дозволяє визначити наступні важливі параметри у хворих на рак нирки:

 • Гемоглобін та ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів), які слугують факторами прогнозу;

 • Креатинін, що дозволяє оцінити функціональний стан нирок;

 • Лужна фосфатаза, підвищення якої може свідчити про наявність метастазів в печінку та кістки;

 • Сироватковий кальцій з метою виключення гуперкальцемії.

Показання до резекції нирки - операції з видалення лише пухлини

Українськими вченими розроблений спосіб визначення показань до резекції нирки при нирково-клітинному раку на основі нефрометрії.

Суть методу полягає у визначенні відростка збереженої функціонуючої паренхіми нирки на стороні ураження, що дозволяє точніше оцінити характер пухлинного ураження нирки і вибрати оптимальний вид лікування.

Дану нефрометричну систему оцінки пухлинного ураження з визначенням збереженої функціонуючої паренхіми нирки, що дозволяє визначити показання до резекції нирки, розроблену онкоурологами Стаховським Е.А., Вітруком Ю.В., Войленко О.А. і Стаховським О.Е., назвали "N.C.I.Ukraine - нефрометрія".

Резекція нирки - це органозберігаюча операція з видалення частини нирки при доброякісних і злоякісних пухлинах.

Резекцію нирки виконують при розмірі пухлини менше 4 см та розміщені її в медіальному сегменті, а також при наявності функціонуючої паренхіми нирки ≥ 55 % і розміщенні пухлини у верхньому, латеральному чи нижньому сегменті, незважаючи на її розміри. В інших випадках показана нефректомія.

Нефректомія - це операція з видалення всієї нирки разом з пухлиною.

⟶ Резекція нирки - це органозберігаюча операція з видалення частини нирки при доброякісних і злоякісних пухлинах

ЛІКУВАННЯ РАКУ НИРКИ В УКРАЇНІ

При локалізованих пухлинах нирки, радикальним методом лікування є хірургічне видалення пухлини із збереженням функції нирки.

Радикальна нефректомія (видалення нирки з пухлиною) показана у випадках ураження паренхіми нирки більш ніж на 50%, поширення пухлини на магістральні судини нирки, нижню порожнисту вену.

У випадках наявності віддалених метастазів виконують циторедуктивну резекцію нирки (при збереженні паренхіми більш ніж 50%), або циторедуктивну нефректомію з подальшим призначенням таргетних препаратів першої та другої лінії в ад’ювантному режимі.

При тотальному пухлинному ураженні єдиної нирки чи обох нирок можлива нефректомія. У таких випадках одно- чи двосторонню нефректомію завершують накладанням артеріовенозного шунта та призначають систематичний гемодіаліз з метою підготовки до трансплантації нирки. Оперативні методи із збереженням органа при раку єдиної нирки, або, обох нирок не є радикальними, але вони виправдані й можуть бути виконані з метою продовження тривалості життя хворого.

При локалізованих пухлинах нирки, радикальним методом лікування є хірургічне видалення пухлини із збереженням функції нирки

Органозберігаючі операції при раку нирки в Києві

Можливо видалити пухлину, зберігши при цьому орган.

З третиною нирки пацієнт може жити звичайним життям.

Органозберігаючі операції виконуються для пухлин розміром до 4 см і дозволяють досягти гарних результатів виживаності пацієнтів.

Органозберігаючі операції при пухлинах більше 4 см в діаметрі можуть виконуватись пацієнтам в медичних закладах, що мають великий досвід подібних втручань. Зокрема в нашому "Центрі сучасної урології" Київ/Крюківщина.

Якщо пухлина не торкнулася нефрону і знаходиться не в центрі органу, можливо зберегти до 90% нирки.

При раку нирки важливіше місце розташування пухлини, а не її розмір. Якщо новоутворення знаходиться в центрі, це ускладнює завдання хірурга, але врятувати 70-80% органа все ще можливо.

Нефрон - частина нирки, яка відповідає за фільтрацію крові і утворення сечі.

Якщо пухлина не торкнулася нефрону і знаходиться не в центрі органу, можливо зберегти до 90% нирки.

Лапароскопічні операції при раку нирки в Києві

Оптимальним показанням до лапароскопічна операції є пухлина відносно малих розмірів, що розміщена на периферії.

Лапароскопічна радикальна нефректомія (видалення нирки) є менш травматичним методом у порівнянні з відкритою операцією, однак визнаним недоліком є більш тривалий час теплової ішемії та більший відсоток інтра– та післяопераційних ускладнень.

Хірургічне лікування малих, високодиференційованих пухлин нирок практично завжди ефективне. Тому в післяопераційний період не є обов’язковим прицільний рентгенологічний контроль за всіма категоріями пацієнтів. Залежно від ризику рецидиву чи метастазів, лікар вибирає і режим спостереження.

Лапароскопічне видалення великих пухлин нирки можливе в "Центрі сучасної урології" в Києві

НЕОПЕРАЦІЙНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ РАКУ НИРКИ

Існують альтернативи хірургічному лікуванню, що включають черезшкірні процедури: черезшкірна радіочастотна абляція, кріоабляція, мікрохвильова абляція, лазерна обляція, абляція сфокусованою ультразвуковою хвилею.

Позитивним моментом даних методик є менша травматичність, амбулаторний режим лікування, можливість терапії пацієнтів із високим хірургічним ризиком.

Показанням до малоінвазивних методів лікування є маленькі, випадково знайдені пухлини коркового шару у пацієнтів похилого віку, а також у хворих з єдиною ниркою чи двобічним процесом.

Протипоказання до вищеописаних процедур є: очікувана тривалість життя до 1 року, множинні метастази, великий розмір чи специфічна локалізація пухлини, незворотні коагулопатії та нестабільні стани такі як сепсис.

Оскільки більшість типів раку нирки не добре реагують на традиційну хіміотерапію, дослідження з приводу раку нирок зосереджується на використанні нових і різних методів лікування, таких як імунотерапія та таргетна терапія.

Таргетна терапія при раку нирки

Таргетна терапія – одна з новітніх розробок в галузі лікування раку, є одним із значних напрямків медикаментозного лікування онкології. Вона полягає у впливі виключно на клітини пухлини, що заважає подальшому зростанню і поширенню злоякісного ураження.

Даний метод лікування може використовуватися як самостійно, так і в поєднанні з хіміотерапією. Це залежить від кожного конкретного випадку, а саме від виду і локалізації пухлини.

Дана технологія лікування раку відносно нова, їй не більше 50 років. У переклад з англійської назву можна витлумачити як «удар по конкретної мети», тобто дію на уражені клітини, минаючи здорові. Таргетна терапія менш токсична, ніж хімічна або променева, але все ж має свої побічні ефекти.

На сьогоднішній день існують варіації лікування ракових пухлин за допомогою таргетної терапії.

Таргетна терапія менш токсична, ніж хімічна або променева, але все ж має свої побічні ефекти.

Вакцини проти раку нирки

Німецькі медики перші створили вакцину проти раку нирок, яка стимулює імунну систему організму.

Сьогодні в Україні розробкою протипухлинних вакцин на основі клітинних технологій займається Національний Інститут Раку в Києві. Вакцини проти раку допомагають імунній системі боротися з раком.

Лікарі перевіряють застосування декількох протиракових вакцин для лікування раку нирки і запобігають рецидиву у людей з пізньостадійним нирково-клітинним раком. Одна вакцина робиться з пухлини людини і дається після операції, в той час як інші робляться з білків, виявлених на поверхні ракових клітин нирок або в клітинах кровоносних судин, що знаходяться в пухлині.

Вакцина застосовується як частина комплексного лікування онкологічних хворих для запобігання розвитку рецидивів і метастазів. Її застосування призводить до підвищення загальної ефективності терапії і збільшення тривалості життя хворих.

Відносна безпека методу контрастує з вираженими побічними ефектами хіміотерапії і променевої терапії.

⟶ Вакцина як частина комплексного лікування онкологічних хворих для запобігання розвитку рецидивів і метастазів

Імунні інгібітори контрольної точки (чекпойнт)

Колишній головний онколог України Олексій Ковальов каже, що методи пасивної та активної імунотерапії були відомі онкологам давно, однак сучасний підхід – використання інгібіторів імунних контрольних точок чекпойнтів – справді, є революційним. Імунотерапія - це, звісно, крок вперед, але недешевий і підходить не всім.

Цей тип імунотерапії діє шляхом зняття гальм з імунної системи, тому вона краще здатна знищити рак. Ці препарати використовують антитіла, спрямовані на специфічні молекули, виявлені на поверхні імунних клітин. Ці препарати працюють при раку нирок, однак в даний час триває ще багато клінічних випробувань.

Цікаво! Нобелівську премію з медицини 2018 присудили американцю Джеймсу Еллісону та японцю Тасуку Хондзе за "відкриття терапії раку шляхом пригнічення негативної імунної регуляції".

“Рак вбиває мільйони людей щороку та є одним із найбільших викликів для людського здоров’я. Стимулюючи здатність нашої імунної системи атакувати клітини пухлини, цьогорічні лауреати встановили зовсім новий принцип для лікування раку”, – йдеться в оголошенні Нобелівського комітету.

Імунотерапія - це, звісно, крок вперед, але недешевий і підходить не всім

Записатися на консультацію до уролога-онколога в Києві

Сучасна діагностика та лікування новоутворень нирки разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Києві (вул. Васильківська 45).
Попередній запис за телефонами