Лікування інвазивного раку сечового міхура має бути засноване на радикальній цистектомії (операції з видалення сечового міхура): 8 з 10 пацієнтів не мають рецидиву через 5 років

Пояснює професор, доктор медичних наук, лікар-уролог, онколог СТАХОВСЬКИЙ Едуард Олександрович на міжнародній конференції з онкоурології СОУУ-2024.

Рак сечового міхура це найбільш агресивний і найбільш рецидивуючий рак

Питання: як лікувати? Чи як вилікувати хворого від раку?

Якщо розглядати рак сечового міхура, рак передміхурової залози та рак нирки – то онкоурологія стоїть на першому місці в загальній структурі онкологічних захворювань. Тому онкоурологія – це дуже актуальна проблема.

Згідно даних канцер реєстру щороку в Україні виявляють близько 4,5 тисяч нових діагнозів раку сечового міхура, з який майже 20% не проживають і 1 року після встановлення діагнозу, адже діагностуються вже на невиліковних стадіях.

Кількість пацієнтів, яким вперше діагностується саме інвазивний рак сечового міхура, з кожним роком зменшується – тобто діагностика покращується.

⟶ Лікар-онкоуролог, професор СТАХОВСЬКИЙ Едуард Олександрович про рекомендації щодо лікування раку сечового міхура

Що таке інвазивний та неінвазивний (поверхневий) рак сечового міхура

Неінвазивний (поверхневий) рак сечового міхура: знаходиться в межах органу, вражає лише його слизову оболонку і ще не поширився на м’язовий шар міхура (стадія Ta, Т1). Легше піддається лікуванню і найчастіше має добрий прогноз.

М'язово-інвазивний рак сечового міхура (м-і РСМ): проростає в м'язову стінку сечового міхура та може поширитися на навколишні тканини інших органів (стадії Т2, Т3, Т4). Це агресивна форма раку з швидким прогресуванням та високим ризиком метастазів.

Важливо: стадія раку сечового міхура відіграє ключову роль у визначенні прогнозу та виборі оптимальної стратегії лікування.

Проблема в тому, що в Україні інвазивний рак часто лікують так само як і поверхневий – ТУР і відкрита резекція

Основним методом лікування м’язово-неінвазивного раку сечового міхура в Україні являється трансуретральна резекція (ТУР) та відкрита резекція.

Те саме стосується і м’язово-інвазивного раку – в Україні тенденція що його лікують так само як і поверхневий рак сечового міхура.

До 70% випадків при інвазивному раку виконується ТУР, 15% - відкрита резекція і 12% цистектомія. Інколи бувають пацієнти, яким 18 разів виконували ТУР сечового міхура.

В той час як для порівняння в Німеччині, де намагаються не лікувати, а вилікувати пацієнта, до 90% випадків при лікуванні м’язово-інвазивного раку виконують саме радикальну цистектомію, з хіміотрапією або без, або з променевою терапією. Тобто взагалі немає дискусії про органозберігаючу операцію при інвазивному раку (ТУР або відкриту резекцію).

А в Україні вже 100 років лікують рак сечового міхура шляхом резекції, за виключенням останніх десятиліть і деяких провідних медичних центрів, де виконують радикальну цистектомію.

Лікування інвазивного раку сечового міхура: 6 з 10 пацієнтів не мають рецидиву через 10 років після операції з видалення сечового міхура

Сучасні рекомендації: рекомендовано радикальну цистектомію з тазовою лімфаденектомією як первинний найбільш ефективний підхід до лікування локалізованої м’язово-інвазивної або рецидивуючої нем’язово-інвазивної уротеліальної карциноми сечового міхура високого ступеню.

Декілька досліджень показали безрецидивну виживаність 60-80% через 5 років і 60% через 10 років для пацієнтів, які перенесли радикальну цистектомію.

Види цистектомії

 • Радикальна цистектомія – передбачає цистектомію, лімфоденектомію, з або без хіміотерапії

 • Паліативна цистектомія – це виконується тільки одна цистектомія

 • Циторедуктивна цистектомія – це коли видаляється сечовий міхур і стан хворого дозволяє проводити йому хіміотерапію

Що таке радикальна цистектомія - видалення сечового міхура

Повне видалення сечового міхура є сьогодні "золотим" стандартом лікування інвазивного раку сечового міхура.

У чоловіків при радикальній цистектомії видаляються:

 • сечового міхура,

 • простати (передміхурової залози),

 • сім'яних міхурців,

 • дистальних відділів сечоводів

 • регіонарних лімфатичних вузлів.

Стандартна цистектомія у жінок при м’язово-інвазивній карциномі сечового міхура включає видалення:

 • сечового міхура,

 • всієї уретри та прилеглої піхви,

 • матки,

 • дистальних відділів сечоводів

 • регіонарних лімфатичних вузлів.

Радикальна цистектомія залишається технічно складним методом оперативного лікування, що, окрім видалення сечового міхура, включає й етап відведення сечі – деривацію, яка в більшості випадків може призводити до тяжких ускладнень та зниження якості життя пацієнтів.

В «Центрі сучасної урології» в Києві операції при пухлинах сечового міхура проводяться як відкритим методом, так і лапароскопічно (через мінімальні розрізи).

урологія, хірургія, центр сучасної урології київ, рак нирки
урологія, хірургія, центр сучасної урології київ, рак нирки

Лапароскопічне видалення пухлин сечового міхура можливе в "Центрі сучасної урології" в Києві

хірург-уролог, онкоуролог Олександр Стаховський, уролог, рак нирки, операції на нирці, лапароскопія
хірург-уролог, онкоуролог Олександр Стаховський, уролог, рак нирки, операції на нирці, лапароскопія

Відкрита хірургія в "Центрі сучасної урології" в Києві

Як жити пацієнту після операції з видалення сечового міхура

Результат цистектомії залежить від правильно обраного методу відведення сечі. Оскільки саме спосіб деривації сечі і його ускладнення визначають ефективність цистектомії та якість життя пацієнта.

Тому чітке розуміння показань та протипоказань мають важливе значення при виборі способу деривації сечі.

Далі Ви дізнаєтесь, які є варіанти для пацієнтів після видалення сечового міхура – як відбувається організація сечовипускання, і який внесок зробили у вирішення цього надважливого питання українські урологи.

Наш внесок в проблему лікування раку сечового міхура в Україні (клініки пластичної та реконструктивної онкоурології):

1982 рік – ми перші виконали трансуретральну резекцію сечового міхура

1993 рік – перші створили ілеальний (штучний) ортотопічний сечовий міхур (після операції цистектомії – з видалення сечового міхура)

1999 рік – перші втілили операцію MAINC II

2000 рік – розробили і втілили ілеосигморезервуар

2017 рік - розробили моноуретерокутанеостому після цистектомії, яка значно покращила підходи до лікування хворих на рак сечового міхура.

Види деривації (відведення) сечі після цистектомії (операції видалення сечового міхура)

Методи деривації сечі – це дуже важливий етап в лікування пацієнтів з раком сечового міхура.

Адже саме спосіб відведення сечі може мати багато ускладнень, і ці ускладнення можуть призводити до поганих результатів.

Вимоги до деривації сечі:

 • Попередити погіршення функції нирок

 • Зберегти функціональну і анатомічну цілісність сечовивідних шляхів

 • Мати низький рівень ускладнень

 • Забезпечити високу якість життя

Деривація сечі має значення для якості життя

Інконтинентні (зовнішня деривація сечі):

Континентні (утримуючі):

Артифіціальний сечовий міхур:

 • М.п. по Studer

 • М.п. по Hautman

 • М.п. Double U

Ортотопічний резервуар

 • Kock pouch

 • Indiana pouch

 • Florida pouch

Трансректальне відведення

 • Уретеросигмоанастомоз

 • MAINC II (МАЙНЦ II)

 • Ілеосигморезервуар

Недоліки операції Брікера

Велика кількість ускладнень з боку нирок верхніх сечових шляхів та стоми.

Неприємний запах і підтікання сечі, наявність сечоприймача і т.п.

Порівняно з деривацією сечі по Брікеру континентні методи відведення дають кращі функціональні результати за рахунок вищої частоти пізніх післяопераційних ускладнень.

Ми розробили моноуретерокутанеостому в 2017 році, і це був крок вперед, який ми зробили в лікуванні хворих на рак сечового міхура.

Така операція показана для ефективного відведення сечі після цистектомії.

Ілеонеоцистопластика. Висновок експерта з лікування раку сечового міхура: ілеальний (штучний) сечовий міхур дозволяє хворому не бути інвалідом і надалі працювати

professor stakhovsky eduard, urolog, oncolog, kyiv, ukraine
professor stakhovsky eduard, urolog, oncolog, kyiv, ukraine

Сьогодні якщо ми вчасно виконуємо і робимо ілеальний сечовий міхур, то хворий як він їздив на КрАЗі, він продовжує їздити на КрАЗі, він не є інвалідом І групи, він може працювати.

Це оптимальний варіант, коли зберігається акт сечовипускання, нормально функціонують нирки і хороша урофлоуметрія. Це оптимальний варіант, коли зберігається акт сечовипускання, нормально функціонують нирки і хороша урофлоуметрія.

Ілеонеоцистопластика – найбільш ефективний метод деривації (відведення) сечі після цистектомії (операції з видалення сечового міхура - радикального методу лікування інвазивного раку сечового міхура), тому що передбачає:

 1. Збереження безперервності сечовивідних шляхів і

 2. Збереження акту сечовипускання.

⟶ Лікар-онкоуролог, професор СТАХОВСЬКИЙ Едуард Олександрович про пластику сечового міхура

Висновок експерта з лікування раку сечового міхура

Для пацієнтів з тяжкою супутньою патологією, або метастатичним раком сечового міхура, які потребують вимушеної цистектомії, вибір деривації сечі має вирішальне значення як з точки зору ускладнень, так і тривалості життя.

Кожний пацієнт, що потребує відведення сечі після цистектомії, вимагає індивідуального підходу.

До теперішнього часу не розроблений універсальний спосіб деривації сечі після цистектомії.

Уретерокутанеостома (УКС) в модифікації клініки – є ефективним методом деривації сечі у хворих з тяжкою супутньою патологією, - зазначає професор, д.мед.н. онкоуролог СТАХОВСЬКИЙ Едуард Олекснадрович

Сьогодні якщо ми вчасно виконуємо і робимо ілеальний сечовий міхур, то хворий не є інвалідом І групи, він може працювати. Це оптимальний варіант, коли зберігається акт сечовипускання, нормально функціонують нирки і хороша урофлоуметрія.

Обов’язково рекомендуємо прочитати інформацію про діагностику та лікування раку сечового міхура в Україні – найактуальніша інформація від провідних онкоурологів країни:

СТАХОВСЬКИЙ
Едуард Олександрович

доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, лікар-уролог вищої категорії, онколог, дитячий уролог

ВОЙЛЕНКО
Олег Анатолійович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, лікар-ендоскопіст, дитячий уролог

СТАХОВСЬКИЙ
Олександр Едуардович

доктор медичних наук,
лікар-уролог вищої категорії, онкохірург

ВІТРУК
Юрій Васильович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, дитячий уролог

Спеціалісти з діагностики та лікування захворювань сечового міхура в Києві

Записатися на консультацію до уролога-онколога в Києві

Сучасна діагностика та лікування захворювань сечового міхура разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Києві (вул. Васильківська 45).
Попередній запис за телефонами
Використання матеріалів сайту без дозволу ЗАБОРОНЕНО