УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗ

(МЕГАУРЕТЕР)

ПЛАСТИЧНІ ТА РЕКОНСТРУКТИВНІ ОПЕРАЦІЇ

ЦЕНТР СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ

UROLOGY MODERN CENTER KYIV UKRAINE

Уретерогідронефроз (мегауретер) - це патологічний стан нирок, коли розширюється не тільки нирка, а й відповідний сечовід під дією патологічного розподілу тисків. Це більш важка аномалія в порівнянні з гідронефрозом і вимагає більш складного і радикального лікування. Уретерогідронефроз буває вроджений (первинний) і набутий (вторинний).

 

«Уретер» і «уретра» - не плутати

 

В урології є два поняття - «уретер» і «уретра». Уретер або сечовід (ureter) - це парна циліндрична трубочка довжиною 25-30 см, по якій сеча надходить з ниркових мисок в сечовий міхур. А уретра або сечовипускальний канал - це орган сечової системи, через який здійснюється виведення сечі з сечового міхура назовні.

ПРИЧИНА ВИНИКНЕННЯ

Первинний уретерогідронефроз (мегауретер) - це вроджене розширення сечоводу, що супроводжується порушенням його випорожнення. Сечовід - це два трубчастих органи, розташованих між нирковою мискою і сечовим міхуром, та його основною функцією є транспорт сечі з нирок до сечового міхура.

 

Вторинний уретерогідронефроз може бути обумовлений однією або декількома з наступних причин:

 • наявність конкрементів в сечоводі (при сечокам'яній хворобі);
 • серповидноклітинна анемія;
 • цукровий діабет;
 • доброякісні або ракові пухлини, які досягли певного розміру (наприклад, аденома простати у чоловіків);
 • патологія лімфатичної системи;
 • тривалий прийом медикаментів (особливо знеболюючих);
 • вплив іонізуючого випромінювання.

В цілому, головна і безпосередня причина уретерогідронефрозу завжди полягає в тому чи іншому порушенні нормальної циркуляції і відтоку рідини в сечовивідній системі.

ДІАГНОСТИКА

Незважаючи на появу нових методів дослідження - комп'ютерна томографія, ядерно-магнітний резонанс, ультразвукове дослідження, рентгенографія залишається провідним методом у встановленні діагнозу мегауретера. – зазначає к.м.н., уролог вищої категорії Вітрук Юрій Васильович -  Зокрема, діурезная екскреторна урографія з великим ступенем точності дозволяє виявити обструкцію сечоводу і оцінити анатомо-функціональні зміни в верхніх сечовивідних шляхах.

ЛІКУВАННЯ

Єдиним радикальним рішенням в лікуванні таких складних урологічних випадків як уретерогідронефроз є хірургічне втручання.

ПРОБЛЕМА В УРОЛОГІЇ

Обструкція (розширення) сечоводів, що призводить до гідронефротичної трансформації, пієлонефриту, хронічної ниркової недостатності, інвалідності та в кінцевому підсумку до летального результату, є складною, важко вирішуваною проблемою в урології - пише професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович у своїй статті - Слід також підкреслити, що в запропонованому великій кількості методів хірургічного лікування часто не враховуються морфо-функціональні зміни, що лежать в основі обструктивного мегауретера; внаслідок чого лікування виявляється малоефективним, часто закінчується рецидивом захворювання і розвитком нових ускладнень.

ЯКИЙ МЕТОД ОПЕРАТИВНОГО ЛІКУВАННЯ ОБРАТИ

Успіх оперативного лікування обструктивного мегауретеру залежить від етіології, правильної оцінки функціонального стану нирки і сечоводу, а також вибору методу оперативного лікування. Патогенетично обгрунтовано застосування пластичних, реконструктивних та відновлювальних операцій при обструктивному мегауретером, які адекватно відновлюють пасаж сечі по верхніх сечовивідних шляхах і зберігають функцію нирки. - зазначає хірург-онкоуролог Стаховський Е.О.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Результати досліджень показали, що розширення сечоводу - мегауретер слід розглядати як симптомокомплекс, що включає обструкцію, розширення сечоводу і порушення його функції.

 

Таким чином ми можемо сформулювати показання та протипоказання до оперативного лікування обструктивного мегауретеру – зазначає проф., уролог Стаховський Едуард Олександрович.

ПОКАЗАННЯ ДО ОПЕРАЦІЇ ПРИ УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗІ

Операція показана при:

 • неефективності консервативного лікування;
 • прогресуванні мегауретера;
 • рецидивуванні пієлонефриту, болю, гіпертензії;
 • прогресуванні ниркової недостатності.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ОПЕРАЦІЇ ПРИ УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗІ

Операція протипоказана у випадках - відсутність порушення функції нирки при уродинаміки в стадії компенсації, термінальної ниркової недостатності, декомпенсації супутніх захворювань.

 

Від оперативного втручання можна тимчасово утриматися у хворих з I і II стадією мегауретера.

Ці випадки повинні характеризуватися - відсутністю скарг, незначним розширенням сечоводу, нормальною секреторною функцією нирок, відсутністю інфекції в сечовивідних шляхах.

КЛАСИФІКАЦІЯ ОПЕРАЦІЙ ПРИ ОБСТРУКТИВНОМУ МЕГАУРЕТЕРІ

В даний час для відновлення пасажу сечі по сечоводу використовується широкий діапазон коригувальних оперативних втручань. Аналіз результатів хірургічних втручань дозволив розробити класифікацію операцій при обструктивному мегауретером. Залежно від етіології, патогенезу обструкції, а також анатомо-функціональних змін в сечовивідних шляхах застосовуються наступні види операцій:

 • Пластичні
 • Реконструктивні
 • Відновлювальні
 • Органовидаляючі

Розглянемо їх більш детально.

ПЛАСТИЧНІ ОПЕРАЦІЇ ПРИ ОБСТРУКТИВНОМУ МЕГАУРЕТЕРІ (УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗІ)

До пластичних операцій відносяться оперативні втручання на сечоводі або міхурово-сечоводо сегменті, що передбачають усунення обструкції з подальшим відновленням цілісності сечового тракту.

 

Пластичні операції, спрямовані на відновлення прохідності міхурово-сечовідного сегмента, повинні, з одного боку, усунути обструкцію і відновити пасаж сечі по сечоводу, а з іншого - не допустити розвитку рефлюксу і стриктури анастомозу.

 

Щоб задовольнити цим вимогам уретероцістонеостомію слід виконувати  зі створенням антирефлюксного механізму. У тих випадках, коли ектазія сечоводу не перевищує 1 см в діаметрі, сечовід при імплантації в сечовий міхур не моделюється.

 

У випадках, коли розширення сечоводу - більше 1 см, використовуються різні методи моделювання. У цих випадках недоцільно моделювання всього сечоводу, як пропонують деякі автори, також як і двоетапне моделювання. Слід пам'ятати, що моделювання мегауретера проводиться в умовах виражених трофічних порушень в стінці сечоводу і заміщення м'язового шару сполучною тканиною. Тому резекція розширеного сечоводу по всій його довжині пов'язана з ризиком ішемії і сприяє збільшенню склеротичних змін.

Моделювання сечоводу при мегауретері

Серед операцій, які передбачають моделювання сечоводу при мегауретері, найбільш фізіологічною і патогенетично обгрунтованим є розроблений нами спосіб уретероцістонеостоміі з інтрауретеральною пластикою (Stakhovskyi - 1990).

 

Цей метод передбачає мінімальну травму при збереженні цілісності стінки, кровопостачання і іннервації. Метод дозволяє ефективно використовувати весь просвіт сечоводу для відновлення пасажу сечі і в той же час забезпечити ефективне співвідношення довжини і ширини його імплантується частини як 5: 1 (мал.1).

Мал. 1 - Спосіб уретероцістонеостоміі з інтрауретеральной пластикою: а) рівень відсікання стриктури сечоводу; б) вивертання слизової термінальної частини сечоводу назовні; в) слизова оболонка вивернула частини сечоводу розтинають в подовжньому напрямку на 6 і 12 годин, накладається інтрауретрально шов на термінальну частину сечоводу;

г) вид мегауретера після накладення интрауретрального шву; д-е) розташування сечоводу в підслизовому шарі і його фіксація до сечового міхура.

НОВИЙ СПОСІБ ПЛАСТИКИ ТРУБЧАСТИХ ПОРОЖНИСТИХ ОРГАНІВ

До групи пластичних операцій входять оперативні втручання, які передбачають відновлення сечоводу "кінець в кінець". Існуючі до теперішнього часу методи не передбачають профілактику стриктури анастомозу, що є найбільш частим їх ускладненням. Тому ми застосовуємо новий спосіб пластики трубчастих порожнистих органів, при якому окружність анастомозу в 2 рази більше, ніж окружність сечоводу, що запобігає розвитку стриктури анастомозу (мал. 2) (авторське свідоцтво №1577768 - 1990р).

Мал. 2 - Спосіб пластики трубчастих порожнистих органів: а) розсічення проксимального і дистального кінців органу; б) накладення швів на розсічене і розведені кінці; в) сформований анастомоз

РЕКОНСТРУКТИВНІ ОПЕРАЦІЇ

ПРИ ОБСТРУКТИВНОМУ МЕГАУРЕТЕРІ (УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗІ)

Реконструктивні операції передбачають відновлення пасажу сечі шляхом реконструкції сечового тракту. З цією метою використовували заміщення сечоводу відрізком тонкої кишки або червоподібного відростка, аутотрансплантацію нирки.

 

Види реконструктивних операцій при обструктивному мегауретері:

 

 • Інтестинальна пластика сечоводу
 • Аппендикулярна  пластика сечоводу
 • Аутотрансплантація нирки

 

Вони виконуються при необоротних змінах або великих дефектах сечоводу і є альтернативою нефректомії або довічної нефростоміі. Використання клубової кишки обумовлено її анатомо-фізіологічними особливостями - хорошою мобільністю, кровопостачанням і скорочувальної здатністю. Кишковий трансплантат, викроєний з клубової кишки, легко розміщується ізоперістальтіческім для заміни лівого, правого або обох сечоводів.

 

Протипоказання до інтестинальної пластики сечоводу:

 • інфравезікальная обструкція,
 • ХНН - термінальна стадія
 • хвороба Крона
 • ілеїт
 • спайкова хвороба кишечника.

 

Реконструктивні операції передбачають збереження функціонуючої нирки. Їх широке впровадження дозволить знизити кількість нефректомій і інвалідизацію хворих з обструктивним мегауретером.

ВІДНОВЛЮВАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ 

ПРИ ОБСТРУКТИВНОМУ МЕГАУРЕТЕРІ (УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗІ)

Відновлювальні операції при обструктивному мегауретері передбачають відновлення пасажу сечі шляхом усунення причин, що побічно впливають на функцію сечоводу. У цю групу входять наступні види оперативних втручань:

 • у хворих на склероз передміхурової залози виконується простатектомія;
 • видалення клапана уретри;
 • пластика уретри з приводу її стриктури;
 • висічення додаткового судини
 • деліберації сечоводу.

 

 

ОРГАНОВИДАЛЯЮЧІ ОПЕРАЦІЇ

 

Показанням до виконання органовидаляючої операції є термінальна стадія мегауретеру.

ЛІКУВАННЯ  УРЕТЕРОГІДРОНЕФРОЗУ (МЕГАУТЕРЕРУ)  В КИЄВІ

Сучасна діагностика та лікування захворювань нирки і сечоводу в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).

 

Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв