ЦЕНТР СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ

UROLOGY MODERN CENTER KYIV UKRAINE

РАК СЕЧОВОГО МІХУРА

РАК СЕЧОВОГО МІХУРА В ТОП-10 ОНКОЗАХВОРЮВАНЬ

З інфографіки до Всесвітнього дня боротьби з раком #WorldCancerDay ми бачимо, що в ТОП-10 найпоширеніших онкозахворювань серед чоловіків в Україні входить рак простати (2-ге місце), рак сечового міхура та рак нирки.

 

Серед жінок онкоурологічні захворювання, зокрема рак сечового міхура та рак нирки, не так поширенні і значно поступаються раку молочної залози (1-ше місце) та онкогінекологічним захворюванням (за даними Національного канцер-реєстру).

 

Чоловіки в Україні хворіють приблизно в 4 рази частіше за жінок.

За даними Європейської асоціації урологів EAU,  в топ-10 найпоширеніших онкологічних захворювань у Європі входять рак простати, рак сечового міхура та рак нирки.

3  ФАКТИ, ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО РАК СЕЧОВОГО МІХУРА

К.м.н., лікар-уролог вищої категорії, онколог Вітрук Юрій Васильович зазначає три важливі моменти, які варто знати про рак сечового міхура (РСМ):

  1. Кров в сечі є найпоширенішим симптомом наявності пухлини сечового міхура. Ніколи не ігноруйте кров у сечі - ідіть до лікаря!
  2. Цистоскопія – найпоширеніший метод діагностики РСМ.
  3. Основні методи лікування РСМ на сьогодні - резекція (трансуретральна чи відкрита) при неінвазивному та радикальна цистектомія при інвазивному РСМ.

СИМПТОМИ: КРОВ В СЕЧІ

Симптоми РСМ залежать від стадії захворювання - пише у науковій статті в журналі «Клінічна онкологія» к.м.н., хірург-онкоуролог Олександр Стаховський - на початкових стадіях дуже часто хвороба перебігає безсимптомно, не викликаючи жодних занепокоєнь у пацієнта.

 

На жаль, навіть одноразову гематурію хворі можуть проігнорувати і не вважати підставою для звернення до спеціаліста.

 

Одноразова кровотеча є дуже частим симптомом РСМ, про який хворі згадують під час збору анамнезу, але від її появи до більш вираженої симптоматики може пройти тривалий проміжок часу. Проблемою є те, що на момент повторної кровотечі захворювання вже може стати інвазивним.

 

У міру поширення захворювання додається нова симптоматика:

  • дизуричні прояви (труднощі з виведенням або, навпаки, нетримання сечі, неповне випорожнення сечового міхура, часті позиви ночами);
  • больові відчуття в нижніх відділах живота, промежини й пахових ділянках.

 

Інтенсивність болю може змінюватися залежно від наповненості сечового міхура та ступеня проростання пухлини у м’язову стінку. Ураження пухлиною сечоводу може призводити до уретерогідронефрозу.

 

Якщо уражені два сечоводи, своєчасно не виявлений двосторонній уретерогідронефроз може стати причиною розвитку ниркової недостатності.

 

На пізніх стадіях саме хронічна ниркова недостатність та анемія внаслідок кровотечі можуть стати причиною смерті пацієнта.

 

Переглянути повний текст статті «Рак сечового міхура в Україні: стан проблеми та перспективи її вирішення» >>

 

 

ДІАГНОСТИКА РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА

Рак сечового міхура – це захворювання, яке швидко прогресує, тому його правильна діагностика і раннє виявлення є критичними для вчасного й ефективного лікування - онкоуролог, к.м.н. Олександр Стаховскьий - На жаль, дуже часто пацієнти затримуються на догоспітальному етапі діагностики, де основними методами виявлення пухлини є ультразвукове дослідження й лабораторні показники – аналізи крові та сечі, які не дають змогу адекватно встановити діагноз, що відстрочує початок проведення необхідного лікування.

 

Найбільш важливе значення в діагностиці РСМ визначенні поширеності процесу мають променеві методи обстеження:

  • ультразвукове дослідження (УЗД),
  • комп’ютерна томографія (КТ),
  • магнітно-резонансна томографія (МРТ).

 

Важливо пам'ятати, що відповідно до рекомендацій Європейської спілки урології за 2016 р., використання КТ та МРТ є обов’язковим для встановлення діагнозу.

 

Патоморфологічне дослідження пухлини проводиться після забору матеріалу при уретроцистоскопії, біопсії або повній ендоскопічній резекції пухлини.

 

Обов’язково при уретроцистоскопії виконується біопсія шляхом трансуретральної резекції (ТУР) або резекція стінки сечового міхура з пухлиною для верифікації діагнозу, визначення морфологічної структури та глибини інвазії пухлини.

МРТ В ДІАГНОСТИЦІ

«Мультипараметрична МРТ повинна бути найбільш корисною для більш чіткого встановлення меж ураження при поверхневих пухлинах сечового міхура, визначенні моменту переходу до радикального лікування та оцінки відповіді після ендоскопічних резекцій» – Пікуль Максим Валентинович, онкоуролог.

 

МОЛЕКУЛЯРНІ ТЕСТИ (МАРКЕРИ)

«Щодо молекулярних маркерів, на жаль, ситуація з раком сечового міхура не така, як з раком передміхурової залози. Існує 5 типів панелей, які засновані на мікросателітному аналізі, які схвалені FDA, проте розбіг чутливості коливається від 11 до 100%, та жоден з них не апробований в багатоцентрових проспективних дослідженнях. Отже жоден не може замінити цистоскопію та може використовуватися як допоміжний метод діагностики з метою стратифікації ризиків» – Пікуль Максим Валентинович, онкоуролог у доповіді «Неінвазивний рак сечового міхура – сучасний погляд на діагностику, лікування та скринінг рецидиву захворювання». Відео з доповіді можна переглянути на Youtube >>

ДІАГНОСТИКА РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА: ЦИСТОСКОПІЯ У «СИНЬОМУ» СВІТЛІ ЕФЕКТИВНІША НА 28%

Цистоскопія – ендоскопічний огляд сечового міхура - найпоширеніший метод діагностики РСМ, також використовують УЗД, КТ та МРТ.

 

Цистоскопія має робитися гнучким цистоскопом, що є менш травматичним для пацієнта та більш ефективним – дозволяє оцінити навіть «мертву зону», що не показує звичайний цистоскоп.

 

В Центрі сучасної урології ми робимо цистоскопію гнучким цистоскопом з використанням "синього" світла. Що це таке розповідаємо далі.

 

Цистоскопія «в синьому світлі» – це сучасний стандарт в діагностиці та контрольному обстеженні раку сечового міхура.

 

Дослідження довели, що оптична технологія NBI, що базується на використанні синього світла, на 28% частіше виявляє рак сечового міхура у порівнянні зі звичайною ендоскопією з використанням білого світла. NBI - технологія зміни оптичного зображення, що поліпшує видимість судин і патологічно змінених тканин на поверхні слизової. Детальніше  про цистоскопію >>

ЛІКУВАННЯ РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА

Рак сечового міхура є одним із розповсюджених онкозахворювань органів сечовидільної системи. У 70 % випадків вперше виявлений РСМ є неінвазивним, а у 30 % визначається інвазія в м’язовий шар. Окрім поширеності, РСМ класифікують за гістологічною будовою. Найбільш частою формою РСМ (90-95%) є уротеліальна карцинома – перехідно-клітинний рак.

 

Щороку в Україні більше 4 тисяч людей захворюють на рак сечового міхура, більше 1,5 тисячі людей помирають від цього онкозахворювання.

При неінвазивному раку виконують резекцію сечового міхура (видалення ураженої частини органу) - трансуретральну резекцію (ТУР).

 

При інвазивному раку сечового міхура основним методом хірургічного лікування є радикальна цистектомія – це операція з повного видалення сечового міхура.

 

Радикальна цистектомія - видалення сечового міхура - є «золотим стандартом» лікування інвазивного раку сечового міхура.

 

Лікар-онкоуролог Стаховський Олександр зазначає на своїй сторінці в Фейсбуці Stakhovsky MD, що лапароскопічна радикальна цистектомія з формуванням нового сечового міхура з сегменту тонкого кишківника залишається сьогодні ОДНІЄЮ З НАЙСКЛАДНІШИХ урологічних операцій.

 

 І такі складні операції виконують сьогодні в Україні, зокрема в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині.

РАДИКАЛЬНА ЦИСТЕКТОМІЯ

(ВИДАЛЕННЯ СЕЧОВОГО МІХУРА)

Повне видалення сечового міхура  з простатою та навколишніми лімфатичними вузлами є сьогодні золотим стандартом лікування інвазивного РСМ.

 

Радикальна цистектомія залишається технічно складним методом оперативного лікування, що, окрім видалення сечового міхура, включає й етап відведення сечі – деривацію, яка в більшості випадків може призводити до тяжких ускладнень та зниження якості життя пацієнтів.

 

ЛАПАРОСКОПІЯ ПРИ РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА

 

В «Центрі сучасної урології» операції при пухлинах сечового міхура проводяться як відкритим методом, так і лапароскопічно. Як виглядає лапароскопічна цистектомія, тобто видалення сечового міхура, можна переглянути на прикладі повітряної кулі - це захоплюючий спосіб проведення лапароскопічної операції від Surgical Medical Media.

Що робити після такої складної операції?

 

Після цистектомії (лапароскопічної чи відкритої) в «Центрі сучасної урології» ми проводимо ілеонеоцистопластику - це створення НОВОГО сечового міхура із сегменту тонкої кишки. Що це за методика та в чому суть запатентованих методик від українських онкоурологів, читайте далі.

Урологічний факт. У 1993 році вперше в Україні та серед країн колишнього Радянського Союзу було виконано радикальну цистектомію з подальшою ілеоцистонеопластикою. Простіше кажучи, видалення пухлини сечового міхура разом з самим органом з подальшим формуванням нового сечового міхура із сегменту тонкої кишки. Ця операція була виконана Стаховським Едуардом Олександровичем з колегами та тривала понад 10 годин. На сьогодні такі операції є «золотим стандартом» лікування пацієнтів з раком сечового міхура.

СТВОРЕННЯ НОВОГО СЕЧОВОГО МІХУРА ІЗ ТОНКОЇ КИШКИ

Щоб виконати таку операцію, як радикальне видалення сечового міхура і його заміщення тонкою кишкою або видалити нирку, уражену пухлиною, уролог повинен володіти навичками абдомінального хірурга, судинного хірурга, гінеколога, ендокринолога професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України, голова Спілки онкоурологів України, автор більше 35 патентів в області урології та онкоурології .  -  У жінок, хворих на рак сечового міхура, радикальна операція вимагає видалення тазових лімфовузлів, сечового міхура, матки з придатками, тазових відділів сечоводів. Для створення нового сечового міхура ми використовуємо тонкий кишечник завдовжки 40-60 см, розсікаємо його поздовжньо, формуємо міхур, імплантуємо в нього сечоводи і анастомозуємо з сечівником.

 

 

В даний час у нас накопичений великий досвід по радикальному видаленню сечового міхура і створення артифициального. Ми розробили ряд нових аналогічних операцій. Вони простіше і ефективніше, ми активно їх використовуємо, результати доповідаємо на зарубіжних конгресах і з'їздах. Наприклад, не завжди доцільно формувати новий сечовий міхур і з'єднувати його з сечівником. В такому випадку, щоб уникнути інвалідизації хворого, ми артифіціальний міхур з'єднуємо з товстим кишечником. -  професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович - Це дозволяє хворому залишатися соціально адаптованою, працездатною людиною і не бути тягарем родичам і близьким.

У відео розглянемо три способи відведення сечі, включаючи розробки українських урологів:

 

  • Уретерокутанеостомія за Стаховським (Патент на винахід № 118698)
  • Кондуїт (Брікера)
  •  Ілеоцистонеопластика – формування нового сечового міхура з сегменту тонкої кишки (Патент № 24870 А. Україна)

«Інтрауретеральна пластика - новий спосіб моделювання сечоводу при уретероцистонеостомії» - проф. Стаховський Едуард Олександрович представляє методику на 34-му Європейському конгресі урологів #eau2019 в Барселоні. Ця методика показала свою ефективність і активно застосовується, зокрема в "Центрі сучасної урології" в Крюківщині.

УНІЛАТЕРАЛЬНА УРЕТЕРОКУТАНЕОСТОМІЯ

«Сьогодні ми часто використовуємо нашу методику - унілатеральну уретерокутанеостомію - для пацієнтів, яким ми проводимо циторедуктивні операції. Ця методика дозволяє нам уникнути втручання в шлунково-кишковий тракт для забору трансплантат, і зменшити час на проведення такого оперативного втручання. І пацієнти набагато легше переносять такі операції з позиції відновлення. Це не нова методика – ми говоримо про неї останні 3-4 роки, і вона показала себе ефективною в лікуванні саме пацієнтів із запущеними формами раку сечового міхура.» - Стаховський Олександр Едуардович, к.м.н., онкоуролог, у своїй доповіді «Радикальна та паліативна цистектомія в контексті клінічних рекомендацій діагностики та лікування раку сечового міхура» на онлайн конференції Спілки онкоурологів України.

ІМУНОТЕРАПІЯ, ХІМІОТЕРАПІЯ ТА ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ В ЛІКУВАННІ  МЕТАСТАТИЧНОГО РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА

Хіміотерапія є стандарт лікування метастатичного РСМ, але побічні дії та ускладнення обмежують її широке використання. – проф., д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович  під час конференції – Хворим, які не підлягають лікуванню цистплатиною показана імунотерапія в першій лінії.

 

Імунотерапія повинна бути включена в парадигму лікування м’язово-інвазивного раку сечового міхура разом із хіміотерапією, вибір персоналізованого лікування повинен ґрунтуватися на фізикальних даних, протипоказаннях та побічних ускладненнях терапії.

 

Імунотерапія є ефективне, системне лікування лікування м’язово-інвазивного раку сечового міхура.

ХІМІОТЕРАПІЯ ПРИ РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА

На жаль, застосування хіміотерапії неможливо у хворих з наявністю уретерогідронефрозу, хронічної ниркової недостатності, анемії, що є найчастішими ускладненнями місцево-поширеного та метастатичного РСМ. - Стаховський Олександр, к.м.н., онкоуролог.

 

«Звичайно, ми пам'ятаємо, що на кожному етапі цистектомія може супроводжуватися хіміотерапією в доопераційному або післяопераційному режимі. Ми кожного року говоримо про ці режими – ці позиції для хіміотерапії вже доволі чітко встановлені рекомендаціями.

 

Сьогодні за можливості пацієнтам перед цистектомією ми проводимо в доопераціному режимі хіміотерапію, незначний відсоток пацієнтів бенефітують від такої хіміотерапії – 5-7% за даними досліджень. Звичайно сьогодні в нас є елементи імунотерапії – це нова, дорога терапія, що досліджується в Україні в багатьох центрах в рамках клінічних досліджень. І це відбувається також в нашому центрі – зараз триває дослідження, яке вивчає роль імунотерапії і місце її в лікуванні м'язево-інвазивного раку сечового міхура.

 

Отже я думаю за 2-3 роки ми змінимо наші стандарти і можливо будемо говорити про неоад’ювантну імунотерапію, а можливо ми будемо пацієнтів зі стадіями Т2-Т3 лікувати просто імунотерапією і навіть не думати про оперативне лікування.

 

Треба розуміти, що поступово, місце хірургії, а більшість нас з Вами є хірургами-онкоурологами, то можливо в якийсь момент місце для наших хірургічних навичок буде звужуватись і звужуватись за рахунок активного розвитку фарміндустрії саме в препаратах імунотерапії. Променева терапія на сьогоднішній день використовується в лікуванні РСМ, єдине що ми маємо розуміти, що місце її – це більше паліація, паліація симптомів, паліація кровотечі, але жодним чином за даними сьогоднішньої літератури в нас немає впливу променевої терапії на виживаність таких пацієнтів.» - Стаховський Олександр Едуардович, к.м.н., онкоуролог, у своїй доповіді на онлайн конференції Спілки онкоурологів України (переглянути відео з конференції можна за цим лніком >>)

ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ

"Згідно рекомендацій Європейської асоціації урологів з м'язово-інвазивного та метастатичного раку сечового міхура не слід пропонувати трансуретральну резекцію пухлини сечового міхура як самостійний метод лікування, оскільки це не принесе користі для більшості пацієнтів. А також не слід призначати доопераційну променеву терапію для покращення виживаності" - Стаховський Олександр, к.м.н., онкоуролог  у своїй доповіді «Радикальна та паліативна цистектомія в контексті клінічних рекомендацій діагностики та лікування раку сечового міхура».

 

На жаль, застосування хіміотерапії неможливо у хворих з наявністю уретерогідронефрозу, хронічної ниркової недостатності, анемії, що є найчастішими ускладненнями місцево-поширеного та метастатичного РСМ.

ТРАВЕНЬ - МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО РАК СЕЧОВОГО МІХУРА У СВІТІ

Щорічно у всьому світі травень визначається як місяць обізнаності про рак сечового міхура (Bladder Cancer Awareness Month) - це глобальна кампанія, спрямована на акцентування уваги на раку сечового міхура (РСМ). Серед основних ідей, як можна підтримати цю компанію організатори виділяють наступні: надати підтримку пацієнтам та їхнім родинам, поділитися повідомленнями про боротьбу з РСМ – у соцмережах з хештегом #BladderCancerAware , подякувати медичним працівникам, носити помаранчевий, щоб привернути увагу та підвищити обізнаність про цю проблему, підтримати спеціальний збір коштів. Більш детально можна дізнатися на цьому сайті fightbladdercancer.co.uk/

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ СЕЧОВОГО МІХУРА В КИЄВІ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ

Діагностика та лікування пухлин сечового міхура разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).

 

Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв