ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

"Сьогодні чим більше ми вивчаємо генетичні порушення у хворих, в яких є злоякісні пухлини, - професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович - тим більше ми можемо знаходити певні маркери, які відповідають за виникнення раку в перспективі, але це все зараз на стадії дослідження".

 

На сьогодні неможливо точно вказати причину виникнення раку передміхурової залози.  Однак спеціалісти зазначають наступні чинники, що найбільш впливають на ризик розвитку раку простати.

> Спадковість (або  генетична схильність)

Якщо у одного родича (батька) був рак простати, то ймовірність захворіти зростає вдвічі, якщо у двох родичів з сім’ї (у батька і брата, наприклад) був рак простати, то така вірогідність зростає в 5 разів.– як зазначає у відео «Міфи про рак простати» к.м.н. онкоуролог Олександр Стаховський - Однак подібна сімейна історія абсолютно не гарантує розвиток раку у всіх членів сім’ї. Насправді, лише від 5 до 10% захворювань на рак простати мають спадковий характер.  Насправді, існують спадкові синдроми такі як BRCA2 мутації, які більш характерні для жінок і характеризуються захворюваннями яєчників і молочної залози. Але характеризуються саме тим, що у родичів чоловічої статті є підвищений ризик захворіти на рак простати. І сьогодні в Україні існує можливість проведення генетичного сканування саме на наявність таких синдромів.

> Вік

80% захворювання сьогодні діагностується у пацієнтів 65 років і старше, і дуже рідко у пацієнтів молодших за 40 років.

 

Експерти стверджують, що більшість чоловіків у віці 80 років і старше мають одну з форм раку простати.

 

Середній вік захворювання сьогодні - це 66 років.

 

Але треба пам’ятати, що молоді люди так само в небезпеці. На сьогоднішній день близько 10% новодіагностованих форм раку простати - це люди молодші за 55 років. І дуже часто виявлення захворювання в такому віці характеризується доволі агресивними пухлинами, які, окрім хірургії, будуть потребувати ще променевої терапії та гормональної терапії – комбінації різних видів лікування.

> Національність

 

Ризик розвитку раку передміхурової залози удвічі вищий у чорношкірих чоловіків, ніж у білих.

 

 

> Харчування та спосіб життя

 

Певну роль у розвитку раку передміхурової залози відіграє ожиріння, малорухливий спосіб життя, запальні захворювання передміхурової залози, куріння, вживання алкоголю, робота на шкідливому виробництві.

 

Не дивлячись на суперечливі дані зв’язку між ожирінням (індекс маси тіла > 30) та ризиком розвитку раку простати, вже доведено, що у людей з надмірною вагою фіксують більш агресивні форми захворювання.

 

> Вплив канцерогенних факторів

 

> Гіперплазія простати (аденома простати), що прогресує

СИМПТОМИ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Сьогодні ми живемо в той час, що коли з’являються симптоми – це говорить про  погану медицину в країні - коментує професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович – ми маємо все це діагностувати, коли ще немає симптомів.

Ранні стадії раку простати перебігають  безсимптомно і виявити захворювання можливо на онко-чекапі. -  зазначає у відео «Міфи про рак простати»  онкоуролог Олександр Стаховський - Це консультація і спеціальні аналізи, наприклад, аналіз крові на ПСА, інколи лікар може призначити МРТ простати і звичайно, фіналізувати дослідження біопсією простати. Коли ми говоримо про більш пізні стадії захворювання,  то там звичайно приєднуються:

  • дискомфорт при сечовипусканні
  • зміни в сечовипусканні
  • болі в спині.
  • Інколи буває кров в спермі або сечі.

 

Буває таке, що такі симптоми можуть маскуватися під інші захворювання сечостатевої системи такі як доброякісна гіперплазія простати, простатит, захворювання сечового міхура, і саме тому вкрай необхідно звернутися до спеціаліста, якщо Ви відчуваєте якісь зміни в Вашому сечовипусканні.

 

Якщо Вам за 50 і Ви ніколи не були у лікаря-уролога, то краще це зробити.

 

Пам’ятайте, рак, виявлений на ранніх стадіях, виліковний.

АДЕНОМА ПРОСТАТИ – ЦЕ «ПЕРЕДРАК»?

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) або аденома простати зустрічається доволі часто – у кожного 4-го чоловіка у віці 50 років та у кожного 2-го чоловіка у віці 60 років і старше. Якщо виникли проблеми з сечовипусканням – час звернутися до лікаря. Детальніше про сучасне лікування аденоми простати в "Центрі сучасної урології" можна переглянути у відео >>

 

На сьогодні встановлено, що аденома простати розвивається в основному із краніальної (центральної) частини простати, а в периферичній зоні розвивається рак.

 

Дуже часто зустрічається симбіоз цих захворювань. І наявність аденоми не виключає наявності раку.  А наявність аденоми простати ми сьогодні трактуємо як «передрак». зазначає професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович - На сьогоднішній день, доброякісна гіперплазія простати не така загрозлива для здоров’я чоловіка, і в першу чергу має бути насторога щодо раку передміхурової залози. Це дуже важливо, тому що якщо пропустити, і ми вже діагностуємо пізню стадію раку – це катастрофа для хворого, для сім’ї, для родичів. Тому рання діагностика – вкрай важлива.

СКРИНІНГ

Як зазначає у своїй статті професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України, рак передміхурової залози в даний час є одним з найбільш широко поширених злоякісних новоутворень у чоловіків. Настільки широке поширення раку простати ставить його в один ряд з найбільш важливими соціальними проблемами сучасності. Протягом останніх 20 років фахівці сконцентрували свою увагу на використанні простат-специфічного антигену (ПСА) для ранньої діагностики раку простати.

Аналіз крові на ПСА - це скринінговий тест, і це дійсно відкриття останнього сторіччя. -  впевнений професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України  - тому що раніше, як правило, ми чітко не могли діагностувати на ранніх стадіях рак передміхурової залози. І лише завдяки цьому тесту ми зробили великий крок вперед. Сьогодні ми можемо на найбільш початкових стадіях знаходити рак і приймати певні тактичні заходи, як пацієнта вилікувати.

З ЯКОГО ВІКУ ДОЦІЛЬНО РОБИТИ ПСА?

 

Згідно сучасних стандартів Європейських і Українських кожен пацієнт після 50 років має здавати аналіз крові на ПСА один раз на рік. Однак пацієнти, в яких батько чи близький родич мав рак передміхурової залози, - мають починати з 45 років. – к.м.н. Вітрук Юрій Васильович.

ДІАГНОСТИКА

Як ми зазначили, рак передміхурової залози (РПЗ) - найбільш часто діагностуються патологія у чоловіків. Активній діагностиці сприяло впровадження простат-специфічного антигену (ПСА) як скринінгу для раннього виявлення раку простати, про який ми детальніше розкажемо далі.

 

На сьогоднішній день, як зазначає Вітрук Юрій Васильович, к.м.н. онкоуролог, алгоритм діагностики раку передміхурової залози такий:

 

1. Аналіз крові на ПСА

Якщо ПСА підвищений (більше 4нг/мл), ми робимо наступний крок.

 

2. Пальцеве ректальне дослідження

– якщо при такому огляді у лікаря виникає підозра, він може відправити на біопсію.

 

3. МРТ простати (краще мультипараметричну МРТ, а не КТ)

 Мультипараметричний ядерно-магнітний резонанс чітко вкаже на підозрілі ділянки в передміхуровій залозі, звідки особливо треба буде брати таргетну біопсію, щоб виявити рак.

 

4. Біопсія простати: трансректальна або промежина, а також ф'южн біопсія.

БІЛЬШЕ ПРО ДІАГНОСТИКУ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ   >>

ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ПРО ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ   >>

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ В КИЄВІ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ

Сучасна діагностика та лікування пухлин простати разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).

 

Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв