ЦЕНТР СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ

UROLOGY MODERN CENTER KYIV UKRAINE

РАК ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

(РАК ПРОСТАТИ)

Чи знаєте Ви, що рак передміхурової залози – це найпоширеніше чоловіче онкозахворювання у світі, які причини і симптоми, як правильно діагностувати захворювання, що таке ПСА-тест і з якого віку його варто здавати, яка біопсія краще, які методи лікування є найефективнішими і які нові сучасні патенти українських лікарів є перспективними у лікування раку простати? Далі ми розкажемо Вам про основні моменти, які важливо знати про це захворювання.

РАК ПРОСТАТИ В ТОП-3 ОНКОЗАХВОРЮВАНЬ

Проблема раку простати в Україні

Рак передміхурової залози займає 2-е місце серед найпоширеніших чоловічих онкозахворювань в Україні після раку легень, трахеї і бронхів.

Щороку в Україні діагностується понад 7 000 нових випадків раку простати, понад 3000 чоловіків помирає. За даними Національного канцер-реєстру в Україні за 2019 рік було діагностовано 7758 кількість нових випадків раку передміхурової залози (РПЗ) (за оперативною інформацією), к 2018 р. – 7936 нових випадків, у 2017 р. – 7495.

 

Рак простати найчастіше діагностують у чоловіків віком від 62 до 70 років. - зазначає к.м.н., онкоуролог Вітрук Юрій Васильович - Пам'ятаємо, що найголовніше – це виявити захворювання вчасно і вчасно розпочати лікування.

 

Захворювання посідає третє місце в Україні серед причин смерті від злоякісних новоутворень після раку легень і раку шлунку, а у деяких країнах воно на першому місці – у 2019 році за оперативною інформацією Національного канцер-реєстру  від раку простати померло 3351чоловіків, у 2018 р. – 3211, у 2017 р. – 3295.

Проблема раку простати у світі

Кожний 6-й чоловік у світі захворює на рак простати. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рак передміхурової залози є найпоширенішим злоякісним захворюванням серед чоловіків середнього та похилого віку.

 

500 млн хворих на рак простати у світі. Захворювання посідає друге місце серед причин смерті від злоякісних новоутворень після раку легень, а у деяких країнах воно на першому місці. У розвинених країнах серед причин смерті від онкохвороб у чоловіків рак простати становить приблизно 15%.

3  ФАКТИ, ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО РАК ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

К.м.н., лікар-уролог вищої категорії, онколог Вітрук Юрій Васильович зазначає три важливі моменти, які варто знати про рак передміхурової залози (рак простати):

1. Цей вид раку успішно лікується, якщо виявити захворювання вчасно. Секрет успішного лікування – це виявити рак на найбільш ранніх стадіях.

2. Для цього, зокрема, необхідно щорічно здавати тест на ПСА (простат-специфічний антиген) чоловікам старше 50 років та вчасно звертатися до уролога. Здавати аналіз крові на ПСА необхідно лише після консультації з лікарем-урологом, адже скринінг має як свої переваги, так і свої недоліки – про все це має розповісти лікар.

3. Найефективнішим методом лікування цього захворювання на ранніх стадіях, рекомендованим як європейськими та американськими урологічними асоціаціями, так і Спілкою онкоурологів України, є хірургічне видалення простати  – радикальна простатектомія, щоб рак не поширювався на інші тканини і не давав метастазів.

ЛІКАР ЗНАЄ

 • Що призводить до раку передміхурової залози? Кому треба бути особливо обережним на цей рахунок?
 • Чи болісні методи діагностики?
 • Який метод біопсії є кращим?
 • Чи може простатит, дієта чи вітаміни призвести до раку простати?
 • Як підготуватися до здачі аналізу крові на ПСА? Чи обов'язково буде рак, якщо рівень ПСА підвищений? Чи справді аналіз на ПСА є ефективним?
 • З якого віку та як часто треба ходити чоловіку до уролога?
 • Як діагностувати рак передміхурової залози без симптомів? І чому, коли є симптоми, вже може бути запізно?
 • Чи можливо зберегти сексуальну функцію після операції – реальні шанси?
 • Чому урологія може розглядатися як онкологічна спеціалізація?

 

Відповіді на ці та інші питання у випуску програми «Лікар знає» від ТРК «Київ» за участі проф., д.м.н., лікаря-уролога, онколога Стаховського Едуарда Олександровича.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

"Сьогодні чим більше ми вивчаємо генетичні порушення у хворих, в яких є злоякісні пухлини, - професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович - тим більше ми можемо знаходити певні маркери, які відповідають за виникнення раку в перспективі, але це все зараз на стадії дослідження".

 

На сьогодні неможливо точно вказати причину виникнення раку передміхурової залози.  Однак спеціалісти зазначають наступні чинники, що найбільш впливають на ризик розвитку раку простати.

> Спадковість (або  генетична схильність)

Якщо у одного родича (батька) був рак простати, то ймовірність захворіти зростає вдвічі, якщо у двох родичів з сім’ї (у батька і брата, наприклад) був рак простати, то така вірогідність зростає в 5 разів.– як зазначає у відео «Міфи про рак простати» к.м.н. онкоуролог Олександр Стаховський - Однак подібна сімейна історія абсолютно не гарантує розвиток раку у всіх членів сім’ї. Насправді, лише від 5 до 10% захворювань на рак простати мають спадковий характер.  Насправді, існують спадкові синдроми такі як BRCA2 мутації, які більш характерні для жінок і характеризуються захворюваннями яєчників і молочної залози. Але характеризуються саме тим, що у родичів чоловічої статті є підвищений ризик захворіти на рак простати. І сьогодні в Україні існує можливість проведення генетичного сканування саме на наявність таких синдромів.

> Вік

80% захворювання сьогодні діагностується у пацієнтів 65 років і старше, і дуже рідко у пацієнтів молодших за 40 років.

 

Експерти стверджують, що більшість чоловіків у віці 80 років і старше мають одну з форм раку простати.

 

Середній вік захворювання сьогодні - це 66 років.

 

Але треба пам’ятати, що молоді люди так само в небезпеці. На сьогоднішній день близько 10% новодіагностованих форм раку простати - це люди молодші за 55 років. І дуже часто виявлення захворювання в такому віці характеризується доволі агресивними пухлинами, які, окрім хірургії, будуть потребувати ще променевої терапії та гормональної терапії – комбінації різних видів лікування.

> Національність

 

Ризик розвитку раку передміхурової залози удвічі вищий у чорношкірих чоловіків, ніж у білих.

 

 

> Харчування та спосіб життя

 

Певну роль у розвитку раку передміхурової залози відіграє ожиріння, малорухливий спосіб життя, запальні захворювання передміхурової залози, куріння, вживання алкоголю, робота на шкідливому виробництві.

 

Не дивлячись на суперечливі дані зв’язку між ожирінням (індекс маси тіла > 30) та ризиком розвитку раку простати, вже доведено, що у людей з надмірною вагою фіксують більш агресивні форми захворювання.

 

> Вплив канцерогенних факторів

 

> Гіперплазія простати (аденома простати), що прогресує

СИМПТОМИ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Сьогодні ми живемо в той час, що коли з’являються симптоми – це говорить про  погану медицину в країні - коментує професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович – ми маємо все це діагностувати, коли ще немає симптомів.

Ранні стадії раку простати перебігають  безсимптомно і виявити захворювання можливо на онко-чекапі. -  зазначає у відео «Міфи про рак простати»  онкоуролог Олександр Стаховський - Це консультація і спеціальні аналізи, наприклад, аналіз крові на ПСА, інколи лікар може призначити МРТ простати і звичайно, фіналізувати дослідження біопсією простати. Коли ми говоримо про більш пізні стадії захворювання,  то там звичайно приєднуються:

 • дискомфорт при сечовипусканні
 • зміни в сечовипусканні
 • болі в спині.
 • Інколи буває кров в спермі або сечі.

 

Буває таке, що такі симптоми можуть маскуватися під інші захворювання сечостатевої системи такі як доброякісна гіперплазія простати, простатит, захворювання сечового міхура, і саме тому вкрай необхідно звернутися до спеціаліста, якщо Ви відчуваєте якісь зміни в Вашому сечовипусканні.

 

Якщо Вам за 50 і Ви ніколи не були у лікаря-уролога, то краще це зробити.

 

Пам’ятайте, рак, виявлений на ранніх стадіях, виліковний.

АДЕНОМА ПРОСТАТИ – ЦЕ «ПЕРЕДРАК»?

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) або аденома простати зустрічається доволі часто – у кожного 4-го чоловіка у віці 50 років та у кожного 2-го чоловіка у віці 60 років і старше. Якщо виникли проблеми з сечовипусканням – час звернутися до лікаря. Детальніше про сучасне лікування аденоми простати в "Центрі сучасної урології" можна переглянути у відео >>

 

На сьогодні встановлено, що аденома простати розвивається в основному із краніальної (центральної) частини простати, а в периферичній зоні розвивається рак.

 

Дуже часто зустрічається симбіоз цих захворювань. І наявність аденоми не виключає наявності раку.  А наявність аденоми простати ми сьогодні трактуємо як «передрак». зазначає професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович - На сьогоднішній день, доброякісна гіперплазія простати не така загрозлива для здоров’я чоловіка, і в першу чергу має бути насторога щодо раку передміхурової залози. Це дуже важливо, тому що якщо пропустити, і ми вже діагностуємо пізню стадію раку – це катастрофа для хворого, для сім’ї, для родичів. Тому рання діагностика – вкрай важлива.

СКРИНІНГ

Як зазначає у своїй статті професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України, рак передміхурової залози в даний час є одним з найбільш широко поширених злоякісних новоутворень у чоловіків. Настільки широке поширення раку простати ставить його в один ряд з найбільш важливими соціальними проблемами сучасності. Протягом останніх 20 років фахівці сконцентрували свою увагу на використанні простат-специфічного антигену (ПСА) для ранньої діагностики раку простати.

Аналіз крові на ПСА - це скринінговий тест, і це дійсно відкриття останнього сторіччя. -  впевнений професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України  - тому що раніше, як правило, ми чітко не могли діагностувати на ранніх стадіях рак передміхурової залози. І лише завдяки цьому тесту ми зробили великий крок вперед. Сьогодні ми можемо на найбільш початкових стадіях знаходити рак і приймати певні тактичні заходи, як пацієнта вилікувати.

З ЯКОГО ВІКУ ДОЦІЛЬНО РОБИТИ ПСА?

 

Згідно сучасних стандартів Європейських і Українських кожен пацієнт після 50 років має здавати аналіз крові на ПСА один раз на рік. Однак пацієнти, в яких батько чи близький родич мав рак передміхурової залози, - мають починати з 45 років. – к.м.н. Вітрук Юрій Васильович.

ОНКО-МАРКЕРИ РАКУ ПРОСТАТИ: ПСА та PCA-3

Хоча ПСА використовують як маркер РПЗ і його застосування для скринінгу достатньо добре освітлено, основне обмеження його застосування полягає в тому, що ПСА не є специфічним для раку простати. І дійсно, зміст ПСА в сироватці крові може підвищуватися при доброякісних процесах, таких як доброякісна гіперплазія передміхурової залози, гостра затримка сечі, простатит, запальні процеси і травма передміхурової залози.

 

Отже аналіз крові на ПСА не є досконалим і має свої недоліки. Але чи є у нас вибір? У науковій літературі з’являються нові онкомаркери, серед яких найбільш перспективним визнають так званий ПСА-3. Простатичний раковий антиген (PCA-3, Prostate Cancer Antigen) - це онкомаркер, що дозволяє виявити рак простати з аналізу сечі. Визначення PCA-3 в сечі є досить чутливим методом ранньої діагностики раку простати.

На відміну від ПСА (PSA), рівень PCA-3 не залежить від обсягу передміхурової залози та від інших вторинних факторів. Деякі дослідження показують, що застосування РСА-3 в повсякденній практиці може зменшити кількість «непотрібних» біопсій простати. Безпосередньо аналіз на РСА-3 проводиться тільки в акредитованих лабораторіях всього лише в 11 країнах світу, їх перелік можна переглянути на сайті pca3.org – Україна до цього переліку не входить поки що.

АНАЛІЗ КРОВІ НА ПСА - КОМУ І КОЛИ

Онкоуролог, к.м.н. Кононенко Олексій Анатолійович: Згідно оновлених рекомендацій раннє виявлення раку простати за допомогою аналізу ПСА показано чоловікам з підвищеним ризиком РПЗ:

- у віці понад 50 років;

- у віці понад 45 років при обтяжливому сімейному анамнезі

- у віці понад 40 років чоловікам з мутацією BRCA2 (ген раку молочної залози).

ДІАГНОСТИКА

Як ми зазначили, рак передміхурової залози (РПЗ) - найбільш часто діагностуються патологія у чоловіків. Активній діагностиці сприяло впровадження простат-специфічного антигену (ПСА) як скринінгу для раннього виявлення раку простати, про який ми детальніше розкажемо далі.

 

На сьогоднішній день, як зазначає Вітрук Юрій Васильович, к.м.н. онкоуролог, алгоритм діагностики раку передміхурової залози такий:

 

1. Аналіз крові на ПСА

Якщо ПСА підвищений (більше 4нг/мл), ми робимо наступний крок.

 

2. Пальцеве ректальне дослідження

– якщо при такому огляді у лікаря виникає підозра, він може відправити на біопсію.

 

3. МРТ простати (краще мультипараметричну МРТ, а не КТ)

 Мультипараметричний ядерно-магнітний резонанс чітко вкаже на підозрілі ділянки в передміхуровій залозі, звідки особливо треба буде брати таргетну біопсію, щоб виявити рак.

 

4. Біопсія простати: трансректальна або промежина, а також ф'южн біопсія.

Якщо після пальцево-ректального дослідження, ми бачимо 4 стадію і клінічні симптоми запущеності процесу, немає доцільності направляти пацієнта на МРТ та інші методи дослідження – достатньо провести біопсію з метою встановлення діагнозу та призначення паліативного лікування. – зазначав к.м.н. Вітрук Юрій Васильович у своїй доповіді на он-лайн конгресі радіологів України 2020.

КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ)

КТ забезпечує високий рівень анатомічної деталізації та може виявляти макроскопічну екстракапсулярну хворобу та метастази. КТ загалом недостатньо для оцінювання передміхурової залози. КТ можна застосовувати для оцінювання таза та/або черевної порожнини під час первинного обстеження, а також як складову обстеження в разі рецидиву чи прогресування.

МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ (МРТ) ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовується як метод вибору для неінвазивної візуалізації передміхурової залози вже досить давно. Мультипараметричну МРТ можна використовувати для стадіювання і характеризування РПЗ.

 

Перевагами МРТ є високе контрастування і характеризування м’яких тканин, отримання мультипараметричних зображень, можливість мультипланарної реконструкції, сучасні обчислювальні методи для оцінювання функції. МРТ можна виконувати з внутрішньовенним введенням контрастної речовини або без нього.

 

За допомогою МРТ дослідження розрізняють 36 зон в передміхуровій залозі, і саме ці зони важливі для лікаря-хірурга для вирішення подальшої тактики лікування.

Як ми, як хірурги-онкоурологи, оцінюємо заключення мультипараметричної МРТ: згідно дослідження лікар променевої діагностики чітко вказує, де локалізується підозріла ділянка в передміхуровій залозі, який PIRADS згідно класифікації, і це в подальшому використовується для виконання біопсії передміхурової залози. -  к.м.н., лікар-уролог Вітрук Юрій Васильович.

БІОПСІЯ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Біопсія – це процедура взяття невеликої частки органу з подальшим дослідженням в лабораторії для визначення  захворювання, найчастіше онкології. Біопсія зазвичай проводиться під загальним знеболенням. Біопсія передміхурової залози має робитися з 12 точок. Промежинна біопсія має ряд переваг над трансректальною біопсією простати, зокрема при використанні промежинної біопсії спостерігається нижчий ризик розвитку інфекційних ускладнень.

«Ми, як правило, виконуємо промежинну біопсію простати, вона дозволяє не інфікувати передміхурову залозу та дослідити будь-яку ділянку передміхурової залози, особливо ті зони, які не досяжні при трансректальній біопсії. Ця методика краща та більш достовірна.» - Стаховський Едуард Олександрович, проф., д.м.н., уролог, онколог. Зокрема таку біопсію можна виконати в "Центрі сучасної урології" в Крюківщині.

Ви можете переглянути відео, як проходить біопсія простати в «Центрі сучасної урології» та дізнатися думку  к.м.н., лікар-уролог Вітрука Юрія Васильовича про важливу роль аналізу крові на ПСА та мультипараметричної МРТ, чому промежинна біопсія простати краща за трансректальну.

Ф'южн біопсія

 

Ф’южн-біопсія – це новітній метод діагностики, коли лікар проводить трансректальне УЗД і поєднує зображення з результатами МРТ,  завдяки чому виходить тривимірне зображення простати.

 

Прицільна біопсія повинна виконуватися тільки при відомій локалізації пухлинного осередка.

 

Таргетна промежинна біопсія передміхурової залози дає можливість брати біопсію в анатомічно складних зонах, недосяжних для трансректального методу.

 

Таргетна біопсія має виконуватися лише в випадку негативної системної біопсії при підозрі на рак простати – акцентує увагу онкоуролог Олександр Стаховський - Навіть за можливості проведення таргетної біопсії простати при підозрі на рак системна біопсія залишається першим кроком діагностики захворювання.

 

В подальшому за допомогою направлення на гістологічне дослідження, де ми чітко розписуємо з якої ділянки була взята біопсія, - зазначає Вітрук Юрій Васильович -  ми отримаємо результат-відповідь від патолога, в якому розписано в якій зоні яке захворювання. Це все має значення для визначення тактики лікування, тому що згідно класифікації розрізняють пацієнтів низького, середнього і високого ризику – це при локальних формах, і пацієнтів з поширеним раком передміхурової залози.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Вибір тактики лікування раку передміхурової залози залежить від стадії захворювання.-  акцентує Вітрук Юрій Васильович, уролог, онколог, к.м.н.- На початковій стадії локалізованого раку ми використовуємо радикальні методи лікування.

 

На сьогоднішній день варіантами лікування локалізованого раку простати є:

 • Активне спостереження
 • Хірургія  - радикальна простатектомія (видалення простати)
 • Дистанційна променева терапія
 • Брахітерапія
 • Фокальна терапія

 

Останнім часом у дослідженнях використовуються і антиандрогени, і хіміотерапія у пацієнтів з гормон-чутливим метастатичним РПЗ, і потім хіміотерапія і антиандрогени при кастраційно-резистентному раку передміхурової залози.

 

Важливо інформувати пацієнтів, що жоден хірургічний доступ (відкрита, лапароскопічна або робот-асистована радикальна простатектомія) не показав переваги з точки зору функціональних чи хірургічних результатів – звертає увагу онкоуролог Кононенко Олексій Анатолійович – Також не слід пропонувати неоад'ювантну андроген-деприваційну терапію  (АДТ) перед операцією.

АКТИВНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Активне спостереження – це один з підходів до лікування проблеми, в осонові якого є спостереження або нагляд за виявленим неагресивним видом раку передміхурової залози. – зазначає на своєму Youtube-каналі  #StakhovskyMD лікар-онкоуролог Олександр Стаховський, один з перших онкоурологів, хто почав застосовувати цей метод лікування в Україні – Раніше ми вже розглядали, що рак простати може бути різним за ступенем агресивності і що шкала Глісон використовується саме для такої класифікації.

 

Основним принципом активного спостереження є те, що далеко не всі онкологічні захворювання простати можуть поширюватися за межі органу, проникати в інші системи і врешті-решт призводити до смерті хворого.

 

Отже, головне в такому підході – правильне виявлення такої неагресивної пухлини – іншими словами виявлення «кошенят» серед небезпечних «тигрів».

 

Також важливою є схема моніторингу, яка дозволить вести безпечне спостереження і розпочати вчасне лікування за необхідності. За статистикою у 7 з 10 хворих, що знаходяться на спостереженні це метод лікування є остаточним, а 3 потребуватимуть активного лікування – тому правильний підбір пацієнтів та чітке дотримання схем моніторингу дозволить провести лікування вчасно без шкоди онкологічним результатам.

Під час мого стажування в Торонто мені пощастило працювати пліч о пліч з професором Lorenz Klotz (Лоренц Клоц), якого називають «батьком» активного спостереження за раком простати. - розповідає онкоуролог Олександр Стаховський – Саме його інноваційний підхід до проблеми та критичний погляд на те, що не всі виявлені раки простати треба лікувати докорінно змінили погляди світової онкоурологічної еліти.

 

Які саме пацієнти отримають користь від такого підходу? Які характеристики біопсії та кінетики ПСА необхідні для включення в програму активного спостереження? Чому і коли необхідно проводити повторну біопсію? І як правильно її виконувати?

 

Тож, якщо Ви хочете отримати консультацію з приводу Вашої проблеми та  дізнатися про можливість включення до протоколу активного спостереження, записуйтесь на консультацію до провідних онкоурологів України в «Центрі сучасної урології» в Києві.

Метою активного спостереження - зазначає онкоуролог Вітрук Юрій Васильович – є моніторинг раку при низькому рівні ризику майбутньої прогресії, щоб вибрати пацієнтів із агресивним раком більш високого ризику, яким необхідно своєчасне лікування, в той час як залишати під спостереженням пацієнтів, які не прогресують.

ХІРУРГІЯ – РАДИКАЛЬНА ПРОСТАТЕКТОМІЯ

Хірургічне лікування залишається основним методом лікування локалізованого та місцево-поширеного раку передміхурової залози.

Радикальна простатектомія – це надійний хірургічний метод лікуванням локалізованих форм раку передміхурової залози.

На сьогодні цей метод лікування використовується  у пацієнтів з низьким, середнім та високим ризиком раку простати.

 

Така операція сьогодні може виконуватися трьома способами:

 • Відкрита простатектомія
 • Лапароскопічна простатектомія
 • Робот-асистована простатектомія

Якщо радикальну простатектомію виконують лапароскопічним або роботизованим способом  досвідчені хірурги, вони забезпечують результати, подібні до таких у разі відкритого втручання.

 

Відновлення еректильної функції прямо залежить від віку пацієнта на момент операції, еректильної функції до операції та ступеня збереження кавернозних нервів.

 

Зберігаючи уретру за межами верхівки передміхурової залози і уникаючи пошкодження дистального сфінктера, можна значно поліпшити шанси на відновлення контролю над сечовипусканням після операції.

 

Найкращі результати зазвичай забезпечують хірурги із високою хірургічною активністю, які працюють у центрах із великим потоком пацієнтів, як наприклад «Центр сучасної урології» в Крюківщині.

ВІДКРИТА ХІРУРГІЯ, ЛАПАРОСКОПІЧНА ЧИ РОБОТ-АСИСТОВАНА – ЩО КРАЩЕ?

«Вирішальну роль в оперативному лікуванні відіграє хірург і його досвід, а не методика. – зазначив у своєму виступі на вебінарі хірург-онкоуролог Олександр Стаховський. - за результатами досліджень відкрита, лапароскопічна та робот-асистована хірургія мають однакові результати: онкологічна виживаність, функціональні результати та якість життя.»

ХІРУРГІЯ ЧИ ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ

Професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, хірург-онкоуролог відповідає на  питання, що спершу радикальне лікування чи променева терапія і чому під час останньої конференції онкоурологів України, присвяченій раку простати #Мовембер .

При раку простати низького та середнього ризику або якщо є протипоказання до оперативного втручання ці два методи радикального лікування - променева терапія та хірургія - є однаково ефективні. – зазначає хірург-онкоуролог Олександр Стаховський. - Однак коли мова йде про рак простати високого ризику, ми сьогодні рекомендуємо виконання оперативного лікування як перший крок до лікування таких пацієнтів. Адже ми можемо отримати патологічне стадіювання, визначити реальний ризик захворювання та, за необхідності, перейти до етапу ад’ювантної терапії (гормонально терапія в комбінації з променевою терапією, хіміотерапія), і при прогресії захворювання у нас завжди залишається можливість сальважної терапії. Якщо при лікуванні раку простати високого ризику спершу виконати променеву терапію, а потім оперативне лікування, то збільшується ризик інтраопераційних ускладнень.

ФОКАЛЬНА ТЕРАПІЯ – ЗАПАТЕНТОВАНИЙ МАЛОІНВАЗИВНИЙ МЕТОД ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ

Онкоуролог Вітрук Юрій Васильович розповідає про нову методику в лікуванні раку простати - а саме про фокальну терапію та біполярну голку. Сучасна діагностика та ефективні методи лікування раку простати в Центрі сучасної урології в Києві.

Фокальна терапія – це малоінвазивний, ефективний метод, який можливо використовувати повторно, і має бути у першій лінії лікування пацієнтів з РПЗ низького ризику. До переваг також можна віднести те, що фокальна терапія мінімізує травматизацію нейроваскулярних пучків, що в подальшому впливає на якість життя пацієнтів.

 

Фокальна терапія є перспективним напрямком лікування локалізованих форм раку передміхурової залози, що вдосконалюється.

 

Існує багато видів фокальної терапії:

• Кріоабляція

• HIFU

• Незворотня електропорація

• Радіохвильова абляція

• Фокальна лазерна абляція

• Фотодинамічна фокальна терапія

• Фокальна брахитерапія

 

За рекомендаціями Європейської асоціації урологів використання фокальна терапія рекомендована тільки для пацієнтів з низьким ризиком раку простати для запобігання гіперлікування.

ХІМІОТЕРАПІЯ

«Вибір тактики лікування раку передміхурової залози залежить від стадії захворювання. На початковій стадії раку ми використовуємо радикальні методи лікування. У пацієнтів з метастатичним гормон-чутливим раком простати багато переваг має поєднання «Docetaxel + гормональна терапія», зокрема для тих, хто віддає перевагу короткостроковій терапії або має серцеву недостатність» - Юрій Вітрук, уролог, онколог, к.м.н.

 

Сучасна діагностика та лікування раку передміхурової залози в Центрі сучасної урології в Києві.

ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ

Локалізований рак простати сьогодні не лікується гормонами, він лікується радикальними методами – променевою терапією та хірургією. Сьогодні ми спостерігаємо в Україні використання гормональної терапії на всіх етапах раку передміхурової залози. Але пам'ятайте, гормональна терапія не має бути використана на етапі локалізованого захворювання – лише при місцево-поширених формах Т3 та метастатичних захворюваннях Т4. – звертає увагу Олександр Стаховський.

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ПРОСТАТИ

Кожен чоловік має тримати своє здоров’я у своїх руках– це найкраща профілактика. Безумовно, треба харчуватися правильно, - це загальні такі онкологічні рекомендації – займатися спортом, фізичні навантаження, регулярне статеве життя. – відмічає професор Стаховський Едуард Олександрович в інтерв'ю програми "Лікар знає" - Здорове харчування, мінімум 5 годин на тиждень фізичної активності та відмова від алкоголю значно знижують ризик раку. Це рекомендації Американської асоціації боротьби з онкозахворюваннями.

Шляхи профілактики раку простати на сьогоднішній день – з цим треба бути дуже обережно - продовжує професор Стаховський Е.О. - і критично ставитись до усього, що Ви бачите в рекламі. Як наприклад, фармкомпанії рекламували, що вітамін Е та селеніум дуже ефективні для профілактики раку простати, а коли провели клінічні дослідження – виявилось, що навпаки, вітамін Е і селеніум сприяють на 17% більше виникненню раку. Тому краще треба лікувати хронічний простатит, аденому простати, не треба боятися урологів, треба йти до них і спілкуватися.

 

В контексті профілактики РПЗ найбільш повноцінно вивчений фінастерид, його доцільно застосовувати у випадках збільшеної передміхурової залози, підвищеного рівня ПСА і негативних результатів біопсії передміхурової залози.

 

Слабке впровадження заходів з профілактики РПЗ в Україні, практично відсутність скринінгових програм з раннього виявлення цієї патології обумовлюють високу питому вагу пацієнтів із захворюванням, виявленим в запущеній стадії. Недоліки в організації лікувально-діагностичного процесу істотно скорочують тривалість життя цих пацієнтів, що особливо явно при порівнянні показників 5-річної виживаності хворих в Україні та країнах Європейського Союзу -  зазначив у своїй науковій статті професор Едуард Олександрович Стаховський.

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ В КИЄВІ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ

Сучасна діагностика та лікування пухлин простати разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).

 

Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв