ПСА-ТЕСТ

маркер раку простати

ЦЕНТР СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ

UROLOGY MODERN CENTER KYIV UKRAINE

Коли і кому слід здавати аналіз крові на ПСА?

Тест на ПСА - це аналіз крові, який використовується в основному для скринінгу раку передміхурової залози. Тест вимірює кількість простат-специфічного антигену (PSA) у вашій крові. ПСА – це білок, який виробляється як раковою, так і нераковою тканиною передміхурової залози, маленької залози, яка розташована під сечовим міхуром у чоловіків.

 

Тест на ПСА може виявити високий рівень ПСА, що може вказувати на наявність раку передміхурової залози. Однак багато інших станів, таких як збільшена або запалена простата, також можуть підвищити рівень ПСА. Тому визначити, що означає високий показник PSA, може бути складно. Існує багато суперечливих порад щодо тесту на ПСА. Щоб вирішити, чи проводити тест на ПСА, обговоріть це питання зі своїм лікарем, враховуючи фактори ризику та зважуючи свої особисті переваги.

 

Записатися на консультацію "Центр сучасної урології" (Київ/Крюківщина) можна за телефонами: +380966435595, 0934655595, 0994125595

 

ТОЖ ЯКЩО ВИ ДОСЯГЛИ 50-РІЧНОГО ВІКУ І НЕ БУЛИ В УРОЛОГА – САМЕ ЧАС ЦЕ ЗРОБИТИ. Ризик розвитку раку простати збільшується з віком. Нагадуємо, що близька 65% чоловіків у віці 65+ мають рак простати, і близько 80% - чоловіків у віці 80+. Захворювання, виявлене на ранніх стадіях, виліковне на 90%.

 

Скринінг на основі ПСА зменшує смертність від раку передміхурової залози (РПЗ), однак недоліком є гіпердіагностика та гіперлікування, - зазначає проф., д.мед.н. Стаховський Едуард Олександрович, Голова Спілки онкоурологів України. - Негативні наслідки скринінгу можуть бути зменшені шляхом втілення адаптованої до ризику стратегії раннього виявлення раку передміхурової залози. Тому на сьогодні необхідно впровадити в Україні індивідуально-адаптований скринінг РПЗ. Лікарі загальної практики, політики та здорове чоловіче населення повинні бути проінформовані про рак простати та переваги скринінгу.

Після 50 років кожен чоловік повинен здати ПСА-тест самостійно або за направленням лікаря, - відзначає к.мед.н. Вітрук Юрій Васильович, онкоуролог, директор «Центру сучасної урології» Київ, - Оцінювати результат ПСА має уролог.

 

ТЕСТ НА ПРОСТАТ-СПЕЦИФІЧНИЙ АНТИГЕН (PSA).

Далі ви дізнаєтесь:

  • Що таке тест на ПСА?
  • Чи рекомендується тест на ПСА для скринінгу раку передміхурової залози?
  • Який нормальний результат тесту на ПСА?
  • Що робити, якщо скринінговий тест покаже підвищений рівень ПСА?
  • Які деякі обмеження та потенційну шкоду тесту на ПСА для скринінгу раку простати?
  • Як використовується тест на ПСА у чоловіків, які проходили лікування від раку передміхурової залози?
  • Що означає підвищення рівня ПСА для чоловіка, який лікувався від раку передміхурової залози?

Простат-специфічний антиген, або ПСА, - це білок, який виробляється нормальними, а також злоякісними клітинами передміхурової залози. Тест на ПСА вимірює рівень ПСА в крові чоловіка. Для цього тесту зразок крові відправляють в лабораторію для аналізу. Результати зазвичай представлені як нанограми PSA на мілілітр (нг/мл) крові.

 

Рівень ПСА в крові часто підвищений у чоловіків з раком передміхурової залози, і тест на ПСА був спочатку схвалений Управлінням з контролю за продуктами і ліками США (FDA) у 1986 році для моніторингу прогресування раку передміхурової залози у чоловіків, у яких уже було діагностовано це захворювання. . У 1994 році FDA схвалило використання тесту на PSA в поєднанні з цифровим ректальним дослідженням (DRE) для перевірки безсимптомних чоловіків на рак простати. Чоловіки, які повідомляють про симптоми простати, часто проходять тестування на ПСА (разом з DRE), щоб допомогти лікарям визначити природу проблеми.

 

На додаток до раку передміхурової залози, низка доброякісних (не ракових) станів може спричинити підвищення рівня ПСА у чоловіків. Найчастішими доброякісними станами передміхурової залози, які викликають підвищення рівня ПСА, є простатит (запалення передміхурової залози) та доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) (аденома простати). Немає жодних доказів того, що простатит або ДГПЗ призводять до раку передміхурової залози, але чоловік може мати одне або обидва з цих захворювань, а також розвинути рак передміхурової залози.

 

Записатися на консультацію до уролога в Києві та Крюківщині можна за телефонами: +380966435595, 0934655595, 0994125595

Чи рекомендується тест на ПСА для скринінгу раку передміхурової залози?

Приблизно до 2008 року деякі лікарі та професійні організації заохочували щорічний скринінг на ПСА для чоловіків, починаючи з 50 років. Деякі організації рекомендували починати чоловікам, які мають підвищений ризик раку передміхурової залози, включаючи афроамериканців і чоловіків, у яких батько чи брат хворіли на рак передміхурової залози. скринінг у віці 40 або 45 років. Проте, оскільки стало відомо більше про користь і шкоду скринінгу на рак простати, ряд організацій почали застерігати від рутинного скринінгу населення. Більшість організацій рекомендують чоловікам, які розглядають скринінг на ПСА, спочатку обговорити ризики та переваги зі своїми лікарями.

 

Як зазначив на щорічній конференції Мовембер, що присвячена раку простати, проф. Стаховський Едуард Олександрович, у нашій країні скринінг РПЗ має бути персоналізований, системний. Тобто кожний чоловік, якщо не має обтяжуючого анамнезу, сімейного, має підпадати під скринінг після 55 років. Якщо чоловіки мають сімейний анамнез, тобто хворіли родичі, вони мають проходити цей скринінг після 50 років, а то й після 45 років.

 

Але скринінг має бути виконаний згідно схеми: якщо в 55 років ПСА < 1, то йому не потрібно щорічно робити аналіз на ПСА – можна зробити через 4-5 років повторний, тому що немає загрози.

Якщо у пацієнта ПСА > 3, він має проходити щорічне тестування на ПСА, він має пройти мультипараметричний ядерно-магнітний резонанс простати (мпМРТ). І якщо потрібно, якщо ПСА > 4, має бути виконана біопсія.

 

Але окрім ПСА та МРТ ми маємо використовувати цей калькулятор ризику, який розроблено в Європі https://www.prostatecancer-riskcalculator.com/

Лікар має визначити ризик розвитку раку, ризик агресивного раку і відповідно до цього приймати рішення.

Той скринінг, як проводять інші спеціальності, як колоректальний, мамологічний – щорічно - цього не треба робити .

Треба робити саме такий персоніфікований – під кожного пацієнта має бути свій популяційний скринінг РПЗ. І втілення такого розумного скринінгу несе ефект державі. Несе ефект для пацієнта.

 

Проконсультуватися в уролога, чи варто Вам здати ПСА-тест, можна записавшись за телефонами: +380966435595, 0934655595, 0994125595

Який нормальний результат тесту на ПСА?

Немає конкретного нормального або аномального рівня ПСА в крові, і рівні можуть змінюватися з часом у одного і того ж чоловіка. У минулому більшість лікарів вважали рівень ПСА 4,0 нг/мл і нижче нормальним. Тому, якщо у чоловіка рівень ПСА вище 4,0 нг/мл, лікарі часто рекомендують зробити біопсію передміхурової залози, щоб визначити наявність раку передміхурової залози.Однак останні дослідження показали, що деякі чоловіки з рівнем ПСА нижче 4,0 нг/мл мають рак передміхурової залози, а багато чоловіків з більш високими рівнями не мають раку передміхурової залози. Крім того, різні фактори можуть викликати коливання рівня ПСА у чоловіків.

 

Наприклад, рівень ПСА у чоловіка часто підвищується, якщо у нього простатит або інфекція сечовивідних шляхів. Біопсія простати та операція передміхурової залози також підвищують рівень ПСА. І навпаки, деякі препарати, включаючи фінастерид (Проскар) і дутастерид (Аводарт), які використовуються для лікування ДГПЗ, знижують рівень ПСА у чоловіків. Рівень PSA також може дещо відрізнятися в різних лабораторіях. Іншим ускладнюючим фактором є те, що дослідження для встановлення нормального діапазону рівнів ПСА проводилися переважно у популяції білих чоловіків.

 

Хоча думки експертів різняться, немає чіткого консенсусу щодо оптимального порога ПСА для рекомендації біопсії простати чоловікам будь-якої раси чи етнічної групи. Однак, загалом, чим вище рівень ПСА у чоловіка, тим більша ймовірність того, що у нього рак передміхурової залози. Крім того, постійне підвищення рівня ПСА у чоловіків з часом також може бути ознакою раку передміхурової залози.

БІЛЬШЕ ПРО ДІАГНОСТИКУ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ   >>

Що робити, якщо скринінговий тест покаже підвищений рівень ПСА?

Якщо чоловік, у якого немає симптомів раку передміхурової залози, вирішує пройти скринінг на рак передміхурової залози і виявлено підвищений рівень ПСА, лікар може порекомендувати інший тест на ПСА, щоб підтвердити вихідний результат. Якщо рівень ПСА все ще високий, лікар може рекомендувати чоловікові продовжувати тести на ПСА та DRE через регулярні проміжки часу, щоб спостерігати за будь-якими змінами з часом.Якщо рівень ПСА у чоловіка продовжує зростати або якщо під час DRE виявлено підозрілу шишку, лікар може порекомендувати додаткові тести, щоб визначити характер проблеми. Для перевірки на наявність інфекції сечовивідних шляхів може бути рекомендований аналіз сечі.

 

Лікар також може порекомендувати аналізи зображення, такі як трансректальне ультразвукове дослідження, рентген або цистоскопія.При підозрі на рак передміхурової залози лікар рекомендує зробити біопсію простати. Під час цієї процедури збирають декілька зразків тканини передміхурової залози шляхом введення порожнистих голок у простату, а потім їх вилучення. Найчастіше голки вводять через стінку прямої кишки (трансректальна біопсія). Потім патологоанатом досліджує зібрану тканину під мікроскопом. Лікар може використовувати ультразвук для огляду передміхурової залози під час біопсії, але ультразвук не може використовуватися окремо для діагностики раку простати.

Які деякі обмеження та потенційну шкоду тесту на ПСА для скринінгу раку простати?

Раннє виявлення раку передміхурової залози може не зменшити ймовірність смерті від раку передміхурової залози. При використанні в скринінгу тест на ПСА може допомогти виявити невеликі пухлини, які не викликають симптомів. Однак виявлення невеликої пухлини не обов’язково може знизити ймовірність смерті чоловіка від раку простати. Багато пухлин, виявлені за допомогою тесту на ПСА, ростуть настільки повільно, що навряд чи загрожують життю чоловіка. Виявлення пухлин, які не загрожують життю, називається «передіагностикою», а лікування цих пухлин – «перелікуванням».

 

Надмірне лікування наражає чоловіків на можливі ускладнення та шкідливі побічні ефекти від лікування раннього раку простати, включаючи хірургічне втручання та променеву терапію. Побічні ефекти цих методів лікування включають нетримання сечі (нездатність контролювати потік сечі), проблеми з функцією кишечника, еректильну дисфункцію (втрата ерекції або ерекцію, яка є недостатньою для статевого акту) та інфекцію. Крім того, раннє виявлення раку може не допомогти чоловікові, у якого швидко зростаюча або агресивна пухлина, яка могла поширитися на інші частини тіла до того, як її виявили. Тест на ПСА може дати хибнопозитивні або хибнонегативні результати.

 

Помилковопозитивний результат тесту виникає, коли рівень ПСА у чоловіка підвищений, але раку насправді немає. Хибнопозитивний результат тесту може викликати занепокоєння у чоловіка та його сім’ї та призвести до додаткових медичних процедур, таких як біопсія простати, які можуть бути шкідливими. Можливі побічні ефекти біопсії включають серйозні інфекції, біль і кровотечу. Більшість чоловіків з підвищеним рівнем ПСА не мають раку передміхурової залози; лише приблизно у 25% чоловіків, у яких була проведена біопсія простати через підвищений рівень ПСА, фактично виявлено рак передміхурової залози після проведення біопсії.

 

Помилково-негативний результат тесту виникає, коли рівень ПСА у чоловіка низький, навіть якщо він насправді має рак передміхурової залози. Хибнонегативні результати тесту можуть дати чоловікові, його родині та його лікарю хибну впевненість у тому, що він не хворий на рак, хоча насправді у нього може бути рак, який потребує лікування.

 

ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ПРО ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ   >>

Як використовується тест на ПСА у чоловіків, які проходили лікування від раку передміхурової залози?

Тест на ПСА часто використовується для моніторингу пацієнтів, які мають в анамнезі рак передміхурової залози, щоб побачити, чи не повторився (повернувся) їхній рак.

 

Якщо рівень ПСА у чоловіка починає підвищуватися після лікування раку простати, це може бути першою ознакою рецидиву. Такий «біохімічний рецидив» зазвичай з’являється за місяці або роки до появи інших клінічних ознак і симптомів рецидиву раку простати. Однак одноразове підвищення рівня ПСА у пацієнта, який має в анамнезі рак передміхурової залози, не завжди означає, що рак повернувся.

 

Чоловік, який лікувався від раку простати, повинен обговорити з лікарем підвищений рівень ПСА. Лікар може порекомендувати повторити тест на ПСА або виконати інші тести, щоб перевірити наявність рецидиву. Лікар може шукати тенденцію підвищення рівня ПСА з часом, а не одноразове підвищення рівня ПСА.

ДІЗНАЙТЕСЬ ЧИ ТРЕБА ВАМ ЗДАТИ ПСА-ТЕСТ В «ЦЕНТРІ СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ»

(КИЇВ / КРЮКІВЩИНА)

Записатися на консльтацію до уролога можна за телефонами: +380966435595, 0934655595, 0994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв