Ранні стадії раку простати перебігають безсимптомно і виявити захворювання можливо на онко-чекапі. - зазначає у відео «Міфи про рак простати» онкоуролог Олександр Стаховський - Це консультація і спеціальні аналізи, наприклад, аналіз крові на ПСА, інколи лікар може призначити МРТ простати і звичайно, фіналізувати дослідження біопсією простати. Коли ми говоримо про більш пізні стадії захворювання, то там звичайно приєднуються:
Буває таке, що такі симптоми можуть маскуватися під інші захворювання сечостатевої системи такі як доброякісна гіперплазія простати, простатит, захворювання сечового міхура, і саме тому вкрай необхідно звернутися до спеціаліста, якщо Ви відчуваєте якісь зміни в Вашому сечовипусканні.
Якщо Вам за 50 і Ви ніколи не були у лікаря-уролога, то краще це зробити.
Пам’ятайте, рак, виявлений на ранніх стадіях, виліковний.
Як зазначає у своїй статті професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України, рак передміхурової залози в даний час є одним з найбільш широко поширених злоякісних новоутворень у чоловіків. Настільки широке поширення раку простати ставить його в один ряд з найбільш важливими соціальними проблемами сучасності. Протягом останніх 20 років фахівці сконцентрували свою увагу на використанні простат-специфічного антигену (ПСА) для ранньої діагностики раку простати.
Аналіз крові на ПСА - це скринінговий тест, і це дійсно відкриття останнього сторіччя. - впевнений професор, д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович, провідний хірург-онкоуролог України - тому що раніше, як правило, ми чітко не могли діагностувати на ранніх стадіях рак передміхурової залози. І лише завдяки цьому тесту ми зробили великий крок вперед. Сьогодні ми можемо на найбільш початкових стадіях знаходити рак і приймати певні тактичні заходи, як пацієнта вилікувати.
З ЯКОГО ВІКУ ДОЦІЛЬНО РОБИТИ ПСА?
Згідно сучасних стандартів Європейських і Українських кожен пацієнт після 50 років має здавати аналіз крові на ПСА один раз на рік. Однак пацієнти, в яких батько чи близький родич мав рак передміхурової залози, - мають починати з 45 років. – к.м.н. Вітрук Юрій Васильович.
Хоча ПСА використовують як маркер РПЗ і його застосування для скринінгу достатньо добре освітлено, основне обмеження його застосування полягає в тому, що ПСА не є специфічним для раку простати. І дійсно, зміст ПСА в сироватці крові може підвищуватися при доброякісних процесах, таких як доброякісна гіперплазія передміхурової залози, гостра затримка сечі, простатит, запальні процеси і травма передміхурової залози.
Отже аналіз крові на ПСА не є досконалим і має свої недоліки. Але чи є у нас вибір? У науковій літературі з’являються нові онкомаркери, серед яких найбільш перспективним визнають так званий ПСА-3. Простатичний раковий антиген (PCA-3, Prostate Cancer Antigen) - це онкомаркер, що дозволяє виявити рак простати з аналізу сечі. Визначення PCA-3 в сечі є досить чутливим методом ранньої діагностики раку простати.
На відміну від ПСА (PSA), рівень PCA-3 не залежить від обсягу передміхурової залози та від інших вторинних факторів. Деякі дослідження показують, що застосування РСА-3 в повсякденній практиці може зменшити кількість «непотрібних» біопсій простати. Безпосередньо аналіз на РСА-3 проводиться тільки в акредитованих лабораторіях всього лише в 11 країнах світу, їх перелік можна переглянути на сайті pca3.org – Україна до цього переліку не входить поки що.
Онкоуролог, к.м.н. Кононенко Олексій Анатолійович: Згідно оновлених рекомендацій раннє виявлення раку простати за допомогою аналізу ПСА показано чоловікам з підвищеним ризиком РПЗ:
- у віці понад 50 років;
- у віці понад 45 років при обтяжливому сімейному анамнезі
- у віці понад 40 років чоловікам з мутацією BRCA2 (ген раку молочної залози).
Як ми зазначили, рак передміхурової залози (РПЗ) - найбільш часто діагностуються патологія у чоловіків. Активній діагностиці сприяло впровадження простат-специфічного антигену (ПСА) як скринінгу для раннього виявлення раку простати, про який ми детальніше розкажемо далі.
На сьогоднішній день, як зазначає Вітрук Юрій Васильович, к.м.н. онкоуролог, алгоритм діагностики раку передміхурової залози такий:
1. Аналіз крові на ПСА
Якщо ПСА підвищений (більше 4нг/мл), ми робимо наступний крок.
2. Пальцеве ректальне дослідження
– якщо при такому огляді у лікаря виникає підозра, він може відправити на біопсію.
3. МРТ простати (краще мультипараметричну МРТ, а не КТ)
Мультипараметричний ядерно-магнітний резонанс чітко вкаже на підозрілі ділянки в передміхуровій залозі, звідки особливо треба буде брати таргетну біопсію, щоб виявити рак.
4. Біопсія простати: трансректальна або промежина, а також ф'южн біопсія.
Сучасна діагностика та лікування пухлин простати разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).
Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595
Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв