БІОПСІЯ ПРОСТАТИ

(ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ)

ЦЕНТР СУЧАСНОЇ УРОЛОГІЇ

UROLOGY MODERN CENTER KYIV UKRAINE

БІОПСІЯ ЯК МЕТОД ДІАГНОСТИКИ РАКУ

Як ми зазначили, рак передміхурової залози (РПЗ) - найбільш часто діагностуються патологія у чоловіків. Активній діагностиці сприяло впровадження простат-специфічного антигену (ПСА) як скринінгу для раннього виявлення раку простати, про який ми детальніше розкажемо далі.

 

На сьогоднішній день, як зазначає Вітрук Юрій Васильович, к.м.н. онкоуролог, алгоритм діагностики раку передміхурової залози такий:

 

1. Аналіз крові на ПСА

Якщо ПСА підвищений (більше 4нг/мл), ми робимо наступний крок.

 

2. Пальцеве ректальне дослідження

– якщо при такому огляді у лікаря виникає підозра, він може відправити на біопсію.

 

3. МРТ простати (краще мультипараметричну МРТ, а не КТ)

 Мультипараметричний ядерно-магнітний резонанс чітко вкаже на підозрілі ділянки в передміхуровій залозі, звідки особливо треба буде брати таргетну біопсію, щоб виявити рак.

 

4. Біопсія простати: трансректальна або промежина, а також ф'южн біопсія.

Якщо після пальцево-ректального дослідження, ми бачимо 4 стадію і клінічні симптоми запущеності процесу, немає доцільності направляти пацієнта на МРТ та інші методи дослідження – достатньо провести біопсію з метою встановлення діагнозу та призначення паліативного лікування. – зазначав к.м.н. Вітрук Юрій Васильович у своїй доповіді на он-лайн конгресі радіологів України 2020.

КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ)

КТ забезпечує високий рівень анатомічної деталізації та може виявляти макроскопічну екстракапсулярну хворобу та метастази. КТ загалом недостатньо для оцінювання передміхурової залози. КТ можна застосовувати для оцінювання таза та/або черевної порожнини під час первинного обстеження, а також як складову обстеження в разі рецидиву чи прогресування.

МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ (МРТ) ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовується як метод вибору для неінвазивної візуалізації передміхурової залози вже досить давно. Мультипараметричну МРТ можна використовувати для стадіювання і характеризування РПЗ.

 

Перевагами МРТ є високе контрастування і характеризування м’яких тканин, отримання мультипараметричних зображень, можливість мультипланарної реконструкції, сучасні обчислювальні методи для оцінювання функції. МРТ можна виконувати з внутрішньовенним введенням контрастної речовини або без нього.

 

За допомогою МРТ дослідження розрізняють 36 зон в передміхуровій залозі, і саме ці зони важливі для лікаря-хірурга для вирішення подальшої тактики лікування.

Як ми, як хірурги-онкоурологи, оцінюємо заключення мультипараметричної МРТ: згідно дослідження лікар променевої діагностики чітко вказує, де локалізується підозріла ділянка в передміхуровій залозі, який PIRADS згідно класифікації, і це в подальшому використовується для виконання біопсії передміхурової залози. -  к.м.н., лікар-уролог Вітрук Юрій Васильович.

БІОПСІЯ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Біопсія – це процедура взяття невеликої частки органу з подальшим дослідженням в лабораторії для визначення  захворювання, найчастіше онкології. Біопсія зазвичай проводиться під загальним знеболенням. Біопсія передміхурової залози має робитися з 12 точок. Промежинна біопсія має ряд переваг над трансректальною біопсією простати, зокрема при використанні промежинної біопсії спостерігається нижчий ризик розвитку інфекційних ускладнень.

«Ми, як правило, виконуємо промежинну біопсію простати, вона дозволяє не інфікувати передміхурову залозу та дослідити будь-яку ділянку передміхурової залози, особливо ті зони, які не досяжні при трансректальній біопсії. Ця методика краща та більш достовірна.» - Стаховський Едуард Олександрович, проф., д.м.н., уролог, онколог. Зокрема таку біопсію можна виконати в "Центрі сучасної урології" в Крюківщині.

Ви можете переглянути відео, як проходить біопсія простати в «Центрі сучасної урології» та дізнатися думку  к.м.н., лікар-уролог Вітрука Юрія Васильовича про важливу роль аналізу крові на ПСА та мультипараметричної МРТ, чому промежинна біопсія простати краща за трансректальну.

Ф'южн біопсія

 

Ф’южн-біопсія – це новітній метод діагностики, коли лікар проводить трансректальне УЗД і поєднує зображення з результатами МРТ,  завдяки чому виходить тривимірне зображення простати.

 

Прицільна біопсія повинна виконуватися тільки при відомій локалізації пухлинного осередка.

 

Таргетна промежинна біопсія передміхурової залози дає можливість брати біопсію в анатомічно складних зонах, недосяжних для трансректального методу.

 

Таргетна біопсія має виконуватися лише в випадку негативної системної біопсії при підозрі на рак простати – акцентує увагу онкоуролог Олександр Стаховський - Навіть за можливості проведення таргетної біопсії простати при підозрі на рак системна біопсія залишається першим кроком діагностики захворювання.

 

В подальшому за допомогою направлення на гістологічне дослідження, де ми чітко розписуємо з якої ділянки була взята біопсія, - зазначає Вітрук Юрій Васильович -  ми отримаємо результат-відповідь від патолога, в якому розписано в якій зоні яке захворювання. Це все має значення для визначення тактики лікування, тому що згідно класифікації розрізняють пацієнтів низького, середнього і високого ризику – це при локальних формах, і пацієнтів з поширеним раком передміхурової залози.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Вибір тактики лікування раку передміхурової залози залежить від стадії захворювання.-  акцентує Вітрук Юрій Васильович, уролог, онколог, к.м.н.- На початковій стадії локалізованого раку ми використовуємо радикальні методи лікування.

 

На сьогоднішній день варіантами лікування локалізованого раку простати є:

  • Активне спостереження
  • Хірургія  - радикальна простатектомія (видалення простати)
  • Дистанційна променева терапія
  • Брахітерапія
  • Фокальна терапія

 

Останнім часом у дослідженнях використовуються і антиандрогени, і хіміотерапія у пацієнтів з гормон-чутливим метастатичним РПЗ, і потім хіміотерапія і антиандрогени при кастраційно-резистентному раку передміхурової залози.

 

Важливо інформувати пацієнтів, що жоден хірургічний доступ (відкрита, лапароскопічна або робот-асистована радикальна простатектомія) не показав переваги з точки зору функціональних чи хірургічних результатів – звертає увагу онкоуролог Кононенко Олексій Анатолійович – Також не слід пропонувати неоад'ювантну андроген-деприваційну терапію  (АДТ) перед операцією.

 

 

Детальніше про методи лікування Ви можете дізнатися за цим лінком >>

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ В КИЄВІ ЗА МІЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ

Сучасна діагностика та лікування пухлин простати разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Крюківщині (вул. Ярослава Мудрого 51).

 

Запис на консультацію в Києві +380966435595, +380934655595, +380994125595

 

Слідкуйте за новинами медцентру в соцмережах: #ЦентрСучасноїУрологіїКиїв