Програма реабілітації для хворих після радикальної простатектомії.

Після виявлення пухлини в передміхуровій залозі, Вам виконано хірургічне втручання – радикальна простатектомія (видалення простати). Як вести спосіб життя далі? Що необхідно виконувати після виписки?

В наступних рекомендаціях подається важлива для Вас інформація, за детальними розясненнями Вам необхідно звернутись до Вашого лікаря.

Важливо! Щоб уникнути ускладнень, не підіймайте протягом 3 місяців після операції важких предметів (більше 10кг). Починаючи з третього тижня, рекомендуються незначні фізичні навантаження (гімнастика) – невеликі прогулянки та плавання. Через 8 тижнів дозволяється легкий біг, а через 3 прогулянки на велосипеді.

Метою даної програми є усунення тимчасових функціональних порушень та повернення до соціально-адаптованого  способу життя.

Для утримання сечі та контрольованого сечовипускання рекомендуємо провести наступні вправи для мязів тазового дна та сфінктера сечовипускного каналу.

Ці вправи можна виконувати в положенні «лежачи» та «сидячи». Важливим є, щоб Ви навчились концентруватись, тобто вміли відчувати напруження. Дана гімнастика виконується 2-3 рази на день, краще, якщо Ви навчитесь натужувати сфінктер сечовипускного каналу, відчуття від натужування можуть відрізнятись в різний час доби. Вправи не повинні викликати больові відчуття, Ви не повинні відчувати  біль при напруженні мязів.

Відчуття 1.

 • Покладіть пальці на отвір прямої кишки, закрийте задній прохід, не прикладаючи великих зусиль. Натужте м’язи на короткий проміжок часу, потім розслабтесь.
 • Покладіть пальці на головку статевого члена, уявіть, що Ви утримуєте сечу (м’язи закривають сечовипускний канал, Ви можете відчути незначний рух доверху). Напружте м’язи на короткий період часу, потім розслабте (м’язи розслабляються, сечовипускний канал відкривається, Ви можете відчути деякий рух донизу).

Відчуття 2.

 • Уявіть, що сечовий міхур – це повітряна куля, наповнена наполовину. Сечовипускання здійснюється крапля за краплею.
 • Спробуйте наступну краплю затримати, приклавши невелике зусилля, а потім знову відпустити.
 • Ви будете бачити як з’являється наступна крапля, як виходить зупинити і знову відпустити її.
 • Спробуйте сконцентруватись на цій картині і відчути деякий рух (при затримці краплі Ви перекриваєте м’язами сечовипускний канал і зможете відчути деякий рух доверху. Коли крапля більше не втримується, м’язи розслабляються і Ви можете відчути деякий рух донизу).

Вправа 1.

Закрийте сечовипускний канал, не прикладаючи великих зусиль протягом 1 секунди, продовжуйте спокійне дихання (не затримуйте дихання), потім розслабте м’язи і зробіть паузу на 1 секунду. Повторіть вправу 10 разів.

Вправа 2.

Закрийте сечовипускний канал (без больових відчуттів), не прикладаючи великих зусиль протягом 5 секунд. Потім розслабте м’язи та зробіть паузу на 10 секунд. Повторіть вправу 10 разів

Ви робите все правильно, якщо:

 • Ви відчуваєте напруження в статевому члені чи яєчках
 • Сідниці, живіт та ноги не напружені
 • Ви продовжуєте дихати спокійно.

Поради.

 1. Доцільним є, в перші тижні здійснювати сечовипускання в положенні «сидячи», це зробить спорожнення більш зручним.
 2. Приймайте протягом всього дня достатню кількість рідини (приблизно 2 літри води). Підготуйтесь до сну, зменшіть об'єм рідини перед сном, або взагалі не пийте, повністю спорожніть сечовий міхур.
 3. Не піднімайте і не переносіть важкі предмети протягом перших 3тижнів після операції та цілеспрямовано тренуйте м’язи живота. Прогулянки на велосипеді рекомендуються через 3 місяці після виписки із клініки.

З якими наслідками перебігу захворювання Ви можете зустрітись.

Після видалення катетера із сечового міхура, може з’явитись проблема мимовільного сечовиділення (нетримання сечі) на протязі незначного періоду. Це не є причиною для хвилювання, це нормально для першочергового етапу. Щоб швидше пройшов період післяопераційної реабілітації для утримання сечі, необхідним є виконання гімнастичних вправ для тренування мязів тазового дна. Додатково, в окремих випадках можна використовувати електростимуляцію. Можливим є оренда (придбання) спеціалізованого обладнання, щоб продовжувати лікування в домашніх умовах.

Під час операції виконується видалення лімфатичних вузлів, внаслідок чого можливе скупчення лімфатичної рідини (лімокіста) в ділянках малого тазу. В цьому випадку виконується дренування під контролем ультра-звукової діагностики.   

В залежності від розповсюдження пухлини (Т-стадія) можливе зниження, або, втрата еректильної функції. Якщо опереція виконана із збереженням судинно-нервових структур, відновлення еректильної функції може зайняти значний період часу. Щоб зберегти функцію печеристих тіл, необхідним є щоденний прийом Sildenafil  25мг, або, Tadanafil 10мг х 1раз в 3 дні на протязі 2-3 місяців. При відсутності відновлення ерекції можливе застосування вакуумної терапії. Це дозволяє досягти максимальної ерекції за домогою негативного тиску, який приводить до збільшення крово-наповнення печеристих тіл статевого члена. Штучна індукція ерекції покращує оксигенацію тканин, зменшує кавернозний фіброз, та збільшує можливість збереження еректильної функції. При застосуванні еректильного кільця після досягнення повної ерекції, дає можливість здійснити статевий акт.

Завдяки здатності кровонаповнення печеристих тіл незалежно від нервових порушень, вакуум-терапія рекомендована Американською асоціацією урологів, як альтернатива застосування інгібіторів фософдіастерази-5 (Sildenafil, Tadanafil).

В «Центрі сучасної урології, скринінгу та профілактики завхорювань», Ви зможете отримати консультацію лікаря, щодо лікування порушень еректильної функції, утримання сечі,  пройти повний курс реабілітації після радикальної простатектомії.  

Загальні рекомендації

Дієта.
В основному перевагу слід надавати багатій на клітковину їжі з великим вмістом зернових виробів, овочів та фруктів, в загальному, має зміст дотримуватись типової середземноморської кухні.

 • зменшіть кількість їжі з високим вмістом тваринних жирів та зменшіть вживання м’ясних продуктів (перш за все жирні сорти м’яса та червоного м’яса), при можливості вживайте рослинні жири/масла;
 • ведіть активний спосіб життя, слідкуйте за вагою свого тіла;
 • обмежте  вживання алкогольних напоїв (червоне вино рекомендується).

Якщо після виписки у Вас підвищилась температура тіла, з’явився біль, кровотеча, негайно повідомте про це Вашого  уролога. Якщо Вам це не вдалось, ми завжди у Вашому розпорядженні – в нічну пору доби, по святах та вихідних.

Працівники «Центру сучасної урології, скринінгу та профілактики захворювань»